Nawigacja

Aktualności

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości – Dolny Śląsk i Śląsk Opolski, 10–11–12 listopada 2021

Wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości, które organizował lub współorganizował Oddział IPN we Wrocławiu: inscenizacja historyczna obrony Lwowa w 1918 r. || oznaczenie mogiły Ignacego Kuszeli insygnium OJCZYZNA SWEMU OBROŃCY || odsłonięcie pomnika chor. Bolesława Kosteckiego || „WrocWalk Maraton” || prezentacja oryginalnego sprzętu wojskowego z okresu międzywojennego || koncert „Wieczór patriotyczny” w Operze Wrocławskiej i inne»

10 listopada 2021 – Miękinia

Już w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy do Miękini k. Wrocławia, gdzie będziecie mogli obejrzeć inscenizację historyczną obrony Lwowa w 1918 roku wraz z imprezami towarzyszącymi (gra edukacyjna, uroczystości pod pomnikiem walczących o niepodległość, przedstawienie słowno-muzyczne uczniów zespołu szkolno-przedszkolnego w Miękini). Wydarzenie jest organizowane wspólnie przez IPN Oddział Wrocław, Gminę Miękinia, Samorządowy Ośrodek Kultury w Miękini oraz Studio Historyczne Huzar. Rozpoczęcie zaplanowane jest na godz. 12:00.

Relacja z Miękini.

10 listopada 2021 – Wrocław

Uroczystość uhonorowania mogiły Ignacego Kuszeli insygnium OJCZYZNA SWEMU OBROŃCY w ramach akcji OCALAMY. Grób bohatera walki o naszą jiepodległość znajduje się na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Tam też o godz. 14:00 odbędzie się uroczystość.

Ignacy Kuszela był żołnierzem Legionów Polskich od 1915 r. Walczył m.in. w bitwach pod Kostiuchnówką i Rarańczą. W czasie wojny polsko-bolszewickiej był dowódcą WZG w Ostrowcu. Zmarł we Wrocławiu w 1952 r.

Relacja z oznaczenia grobu Ignacego Kuszeli.

11 listopada 2021 – Mirków k. Wrocławia

W dzień Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2021 r. delegacja OBUWiM IPN we Wrocławiu złożyła kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w podwrocławkim Mirkowie.

Relacja z Mirkowa.

11 listopada 2021 – Żarów

W dzień Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2021 r. Żarowie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika chorążego Bolesława Kosteckiego, żołnierza Wojska Polskiego, uczestnika walk o niepodległość w latach 1918–1921, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz uczestnika walk pod Monte Cassino. Organizatorami uroczystości są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, Burmistrz Żarowa oraz Żarowska Izba Historyczna. Pomnik będzie oznakowany insygnium OJCZYZNA SWEMU OBROŃCY. Wydarzenie odbędzie się z udziałem wojskowej asysty honorowej Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Relacja z Żarowa.

11 listopada 2021 – Wrocław

W dzień Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2021 r. zapraszamy do Wrocławia na kilka wydarzeń:

1. „WrocWalk Maraton”

IPN Oddział we Wrocławiu jest partnerem imprezy „WrocWalk Maraton”, która jest organizowana przez Młodzieżowe Centrum Sportu we Wrocławiu. „WrocWalk Maraton”, czyli spacer na medal, pozwala na poznanie ciekawych miejsc we Wrocławiu, a jednym z przystanków będzie nasz namiot na pl. Solnym, w którym wszystkim chętnym opowiemy o historii związanej ze świętem 11 listopada. Warto zaznaczyć, że medal, który może otrzymać każdy uczestnik „WrocWalk Maraton” zawiera orła używanego przez Radę Regencyjną. Orzeł ten został zaproponowany przez IPN Oddział Wrocław, z ulotek również można się dowiedzieć czym owa Rada Regencyjna była i dlaczego jest ważna dla naszej historii.

2. Prezentacja oryginalnego sprzętu wojskowego z okresu międzywojennego na pl. Solnym i na Rynku k. pręgierza.

Sprowadziliśmy do Wrocławia, aby pokazać mieszkańcom oraz gościom pięć składników wyposażenia przedwojennego Wojska Polskiego. Są to:

  • Armata przeciwlotnicza 40 mm Bofors wz. 1936
  • Ciągnik artyleryjski na kołach PZInż. 343
  • Samochód zwiadu artylerii polski Fiat 508/518
  • LKM wz. 1908/1915
  • Dalmierz 1,25 m wz. 1934

3. Wydarzenie edukacyjne dla młodzieży

Wydarzenie edukacyjne dla młodzieży o niepodległości połączone z koncertem piosenek patriotycznych w wykonaniu młodzieży. W ramach współpracy z Centrum Kultury Agora (Wrocław, ul. Serbska a) zaplanowaliśmy organizację warsztatów modelarskich, przeprowadzenie cyklu gier edukacyjnych i prezentację filmów edukacyjnych.

Fotorelacja z Wrocławia

11 listopada 2021 – Opole

W Opolu z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Opola, w której wzięła udział p.o. naczelnika Delegatury IPN w Opolu Renata Wojciechowska. 

Opolski Urząd Wojewódzki wraz z Instytutem Pamięci Narodowej i Kuratorium Oświaty w Opolu zorganizowali wojewódzkie obchody święta pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Wśród osób przemawiających była p.o. naczelnika Delegatury IPN w Opolu Renata Wojciechowska.

11 listopada 2021 – Nysa

Obchody w Nysie rozpoczęły się o godz. 9:30 mszą św w intencji Ojczyzny w bazylice pw. św. Jakuba i św. Agnieszki. O godz. 10:30 – uroczystości pod pomnikiem „Patriotom Polskim” (przedstawienie rysu historycznego święta, program artystyczny, salwa honorowa Legii Polsko-Włoskiej, złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem), o godz. 16:30 – XXII Festiwal Pieśni Polski Niepodległej (Nyski Dom Kultury). W uroczystościach uczestniczył Andrzej Koziar OBEN IPN Wrocław Delegatura w Opolu.

12 listopada 2021 – Wrocław

W piątek po dniu Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy do Opery Wrocławskiej na „Wieczór patriotyczny” – wyjątkowy koncert, podczas którego zostanie wykonany repertuar ukazujący niepodległość Rzeczpospolitej, jako największe pragnienie naszych przodków.

Jako Patron Pamięci Narodowej serdecznie zapraszamy do Opery Wrocławskiej na „Wieczór patriotyczny”!

8–17 listopada 2021

Na oficjalnym facebookowym profilu Oddziału IPN we Wrocławiu (facebook.com/ipnwroclaw) prezentujemy codziennie o godz. 7:00 sylwetki kobiet, które zasłużyły się sprawie naszej niepodległości. Kampania informacyjna „Kobiety Niepodległości” ma za zadanie poinformowanie naszych odbiorców, że o niepodległość Polski zabiegały również kobiety, że nie tylko mężczyźni mieli zasługi na rzecz wolności naszego kraju. W ramach kampanii pokazanych zostanie 10 kobiet: Jadwiga Zarugiewicz, Maria Wittek, Zofia Moraczewska, Aleksandra Piłsudska, Wanda Gertz, Gabriela Balicka, Stanisława Paleolog, Aleksandra Zagórska, Irena Kosmowska, Wanda Pełczyńska.

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku i do jego stałego obserwowania!

11 listopada 2021 – strona internetowa IPN Wrocław

11 listopada w drukach „Solidarności Walczącej” – zapraszamy do zapoznania się z tekstem dr. hab. Tomasza Balbusa i Magdy Wysockiej o wydawnictwach Solidarności Walczącej, będących świadectwem prób wskrzeszania myśli niepodległościowej. Artykuł znajduje się na stronie internetowej Oddziału IPN we Wrocławiu.

do góry