Nawigacja

Aktualności

Inscenizacja historyczna obrony Lwowa w 1918 roku – Miękinia, 10 listopada 2021

W Miękini niedaleko Wrocławia odbyły się uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. Oprócz gry edukacyjnej czy przedstawienia słowno-muzycznego uczniów zespołu szkolno-przedszkolnego w Miękini, zgromadzeni mogli zobaczyć inscenizację historyczną, która przedstawiła obronę Lwowa w 1918 r.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miękini oficjalnie zainaugurowaliśmy obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości, których temat przewodni został skoncentrowany wokół obrony Lwowa rozpoczętej 1 listopada 1918 r., zainicjowała historyczna gra edukacyjna. Była ona przeznaczona dla uczniów, którzy mogli sprawdzić swoją wiedzę o wydarzeniach sprzed ponad wieku.Następnie grupy rekonstrukcyjne z Wielkopolski odtworzyły obronę Lwowa, podczas której wsławiły się m.in. Orlęta Lwowskie. Rekonstruktorzy użyli oryginalnych mundurów oraz broni, a podczas bitwy mogliśmy zobaczyć niezwykłe efekty pirotechniczne.
 
Najważniejszym jednak celem wydarzenia, współorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu był element edukacyjny. Licznie zgromadzonej młodzieży udało się w sposób nowatorski zaprezentować jak najwierniej autentyczne wydarzenia, które miały wpływ na kształtowanie się losów II Rzeczpospolitej. Dzięki poświęceniu, wytrwałości i wierności naszych przodków Lwów znalazł się w granicach odtworzonego państwa polskiego.
 
Wydarzenie było organizowane wspólnie przez IPN Oddział Wrocław, Gminę Miękinia, Samorządowy Ośrodek Kultury w Miękini oraz Studio Historyczne Huzar.
do góry