Nawigacja

Najważniejsze aktualności

Wystawa „Tu rodziła się »Solidarność«”: Duszniki-Zdrój, Opole – 1 lipca 2020, Brzeg, Polkowice – 21 lipca 2020, Nysa, Wrocław – 14 sierpnia 2020

Wprowadzenie podwyżek 1 lipca 1980 roku wywołało falę krótkich, spontanicznych strajków, które rozlały się po kraju. W połowie sierpnia zastrajkowała Stocznia Gdańska. Powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który ogłosił 21 postulatów. Jednym z nich było powstanie wolnych związków zawodowych, popierane przez setki zakładów pracy w całej Polsce. W kilkuset miejscach, czasem bardzo małych miejscowościach, rodziła się Solidarność, która zmieniła bieg historii.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – Wrocław, Opole, Rogoźnica 14 czerwca 2020

14 czerwca 1940 roku Niemcy wysłali z Tarnowa do Auschwitz pierwszy masowy transport więźniów. Do obozu zagłady trafiło 728 Polaków.. Uchwałą Sejmu 14 czerwca obchodzimy jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Na Śląsku (Dolnym i Opolskim) główne uroczystości odbyły się w we Wrocławiu na Cmentarzu Osobowickim, w Opolu i w Rogoźnicy – w miejscu dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Pierwszy transport do Gross-Rosen

W obraz niemieckich obozów koncentracyjnych, ze swoją historią, wpisuje się położony na terenie Dolnego Śląska, a funkcjonujący w latach 1940-1945, obóz koncentracyjny Gross-Rosen. Położony był w miejscowości noszącej obecnie nazwę Rogoźnica. W czasie II wojny światowej miejscowość ta nosiła nazwę Gross-Rosen i znajdowała się na terenie III Rzeszy.

Aktualności

Polecane

Na skróty

Portale

Tematy:

Usuń filtr
do góry