Nawigacja

Najważniejsze aktualności

80. rocznica zbrodni katyńskiej – infografiki historyczne

Po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski we wrześniu 1939 r. do sowieckiej niewoli trafiło ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów zawodowych i rezerwy. Tworzyli polską inteligencję – lekarze, prawnicy, nauczyciele, literaci, inżynierowie, politycy… Umieszczani byli w obozach w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie. W marcu 1940 r. Sowieci rozpoczęli przygotowania do likwidacji obozów. Rozstrzelano co najmniej 21 768 polskich obywateli.

24 marca – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – „Moim marzeniem jest spotkanie z Wami…”

Duża wieś Smykowce położona jest na wschód od Tarnopola, przy głównej drodze prowadzącej od Tarnopola do Winnicy. To tutaj połączyły się losy żydowskiego aptekarza Jakuba Krystiampolera z dziejami polskiej rodziny Józefa i Anieli Brońskich. Tutaj nawiązała się między nimi przyjaźń, która przetrwała sowiecką i niemiecką okupację, a potem przesiedlenia po II wojnie światowej.

Wrocław a kryzys bydgoski 19 marca 1981 roku

Gdy komunistyczna cenzura zablokowała w „Wieczorze Wrocławia”, wrocławskiej popołudniówce, relację z wydarzeń w Bydgoszczy, gdzie milicja pobiła Jana Rulewskiego, Michała Bartoszcze i Mariusza Łabentowicza, redakcja podjęła decyzję o wydaniu gazety z białymi plamami w miejscu zakwestionowanych tekstów. A pamiętajmy, że zarówno ta popołudniówka, jak i cała prasa, była wydawana i drukowana przez partyjny koncern RSW „Prasa-Książka-Ruch”.

Aktualności

Polecane

Na skróty

Portale

Tematy:

Usuń filtr
do góry