Nawigacja

Najważniejsze aktualności

Aktualności

Polecane

„Stacja Solidarność” – wystawa o głodówce kolejarzy we Wrocławiu w 1980 roku – Wrocław, 25 października – 16 listopada 2020

Przed wrocławskim Dworcem Głównym PKP stanęła wystawa upamiętniająca protest głodowy kolejarzy, który miał miejsce od 21 do 27 października 1980 roku w lokomotywowni Wrocław Główny. Zebrane relacje, zdjęcia i dokumenty pokazują negocjacje z władzami i proces powstawania kolejarskiej „Solidarności” na Dolnym Śląsku.

40-lecie „Solidarności” na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie – dodatek IPN do Gazety Wrocławskiej i Nowej Trybuny Opolskiej

Latem 1980 r. Dolny Śląsk stał się w południowej Polsce, obok Górnego Śląska, silnym i ważnym wsparciem dla protestujących na Wybrzeżu robotników. W ostatnich dniach sierpnia solidaryzowały się z nimi dziesiątki tysięcy Polaków w ponad 50 dolnośląskich miejscowościach.

Wystawa „Tu rodziła się »Solidarność«”: Duszniki-Zdrój, Opole – 1 lipca 2020, Brzeg, Polkowice – 21 lipca 2020, Nysa, Wrocław – 14 sierpnia 2020

Wprowadzenie podwyżek 1 lipca 1980 roku wywołało falę krótkich, spontanicznych strajków, które rozlały się po kraju. W połowie sierpnia zastrajkowała Stocznia Gdańska. Powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który ogłosił 21 postulatów. Jednym z nich było powstanie wolnych związków zawodowych, popierane przez setki zakładów pracy w całej Polsce. W kilkuset miejscach, czasem bardzo małych miejscowościach, rodziła się Solidarność, która zmieniła bieg historii.

Na skróty

do góry