Nawigacja

Aktualności

80. rocznica wybuchu II wojny światowej i 100. rocznica powstania Flotylli Pińskiej w Świątnikach – 14–15 września 2019

W Świątnikach koło Sobótki 14 i 15 września miało miejsce IX Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 100. rocznicę powstania Flotylli Pińskiej. Oddział IPN we Wrocławiu był tam reprezentowany przez Jerzego Rudnickiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

W Świątnikach koło Sobótki 14 i 15 września miało miejsce IX Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich. Tym razem temat główny to 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i 100. rocznica powstania Flotylli Pińskiej.

Organizatorzy, czyli Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu, środowisko wrocławskie 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz parafia św. Józefa w Nasławicach zaprosili na to wydarzenie historyka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu Jerzego Rudnickiego.

Takie spotkania mają charakter nie tylko wspomnieniowy, ale także edukacyjny. Chcemy, by ludzie uczyli się historii Kresów Wschodnich. Kresowianie spotykali się na początku ze względu na wspólną historię, więzy krwi, sąsiedztwo. Ale teraz, gdy jest ich coraz mniej, należy przekazywać naszą historię następnym pokoleniom - mówi Jerzy Rudnicki, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

Organizatorzy jasno stawiają sobie za cel przypomnienie historii Kresów Wschodnich, ale także upamiętnianie żołnierzy cichociemnych, Korpusu Ochrony Pogranicza, nauczycieli kresowych, ofiar ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów. Po Mszy św. odsłonięto pomnik im poświęcony, który uzupełnia Panteon Kresowy, znajdujący się w Świątnikach.

do góry