Nawigacja

Aktualności

Uroczystości upamiętniające 73. rocznicę mordu na żołnierzach NSZ w Starym Grodkowie – 14 września 2019

W sobotę 14 września 2019 r. na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem odbyły się uroczystości upamiętniające 73. rocznicę mordu na żołnierzach NSZ ze Zgrupowania Oddziałów Leśnych pod dowództwem mjr. Henryka Flamego „Bartka”.

W 2016 r. zespół specjalistów i archeologów Instytutu Pamięci Narodowej pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka ekshumował szczątki ludzkie w miejscu byłego poniemieckiego lotniska polowego pod Starym Grodkowem. Szczątki należały do trzydziestu żołnierzy NSZ wywiezionych w to miejsce we wrześniu 1946 r. i zamordowanych w ramach tajnej operacji MBP i NKWD pod kryptonimem „Lawina”.

W operacji „Lawina”, w trzech miejscach na Opolszczyźnie, zamordowanych zostało, według ustaleń historyków z IPN, około 100 podkomendnych mjr Henryka Flamego „Bartka”. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą odprawianą przez proboszcza parafii z Chruściny Nyskiej ks. Marka Ruczaja i ks. Czesława Nowaka, duchowego opiekuna więźniów z okresu Stanu Wojennego. Apel Pamięci, w asyście 1. brzeskiego pułku saperów, odczytał kpt. Krzysztof Krawczyk. W imieniu prof. Krzysztofa Szwagrzyka głos zabrał dr Tomasz Greniuch z Biura Poszukiwań i Identyfikacji z Delegatury IPN w Opolu:
Dziś naszą obecnością w tym miejscu, miejscu uświęconym krwią zamordowanych bohaterów, pod krzyżem, świętym symbolem naszego kodu cywilizacyjnego, w imię którego nasi żołnierze walczyli, odtwarzamy łańcuch pokoleń. Kolejne ogniwa odkopujemy z niepamięci. I będziemy to czynić, składając raport rodzinom i krewnym zamordowanych, aż wszyscy żołnierze legendarnego „Bartka” odzyskają imiona.

Udział w uroczystościach wzięli parlamentarzyści z Opolszczyzny, przedstawiciele Wojewody Opolskiego, samorządowcy z gminy Grodków i Skoroszyce, służb mundurowych oraz liczne delegacje miejscowych szkół oraz stowarzyszeń patriotycznych i społecznych. Dużą grupę uczestników biorących udział w uroczystości stanowili goście z Żywiecczyzny. Rodziny i krewni pomordowanych żołnierzy NSZ ze Stowarzyszeniem Rodzin VII Okręgu NSZ i Związkiem Górali Żywieckich. Udział w uroczystościach wzięła również córka mjr. Henryka Flamego, Alicja Reinhard-Flame, która na skraju Polany Śmierci posadziła sadzonkę świerku przywiezionego specjalnie z Baraniej Góry. Drzewko zostało ochrzczone imieniem „Bartek”.

do góry