Nawigacja

Aktualności

Dzień Sybiraka we Wrocławiu – 17 września 2019

17 września obchodziliśmy 80. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę. To także Dzień Sybiraka, kiedy szczególnie pamiętamy o tych, którzy po agresji sowieckiej w 1939 roku byli prześladowani - wywożeni do łagrów, mordowani...

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu włączył się we wrocławskie uroczystości - we mszy św. w kościele św. Bonifacego na pl. Strzeleckim i pod pomnikiem Sybiraków uczestniczyła zastępca dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu dr Katarzyna Pawlak-Weiss.
To był już drugi dzień uroczystości zorganizowanych przez Związek Sybiraków – Oddział we Wrocławiu, Miasto Wrocław, Dowództwo Garnizonu Wrocław oraz Wojewodę Dolnośląskiego. W klubie 4 Regionalnej Bazy Logistycznej przy ul. Pretficza spotkali się 16 września przedstawiciele instytucji publicznych, młodzież szkolna, a wśród nich laureaci konkursu „Losy polaków na Wschodzie w latach 1939-1956”, oraz przede wszystkim, świadkowie historii i tamtych trudnych dni – Sybiracy.
Ich obecność i świadectwo były i są dla nas skarbnicą wiedzy i zadaniem pielęgnowania pamięci o naszej trudnej przeszłości.
Bo jak przed laty śpiewał bard Solidarności Jacek Kaczmarski w Balladzie wrześniowej:
„Tych dni historia nie zapomni
Gdy stary ląd w zdumieniu zastygł
I święcić będą wam potomni
Po pierwszym września – siedemnasty” .

do góry