Nawigacja

Aktualności

Wrocław pamiętał o Powstaniu Warszawskim – 1 sierpnia 2019

Wrocław jak zawsze pamiętał o Powstaniu Warszawskim i o jego bohaterach. Instytut Pamięci Narodowej aktywnie włączył się w obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Spotkania z kombatantami, uroczysty apel, godzina „W”, msza święta w kościele garnizonowym, wystawy, Dzień Poczt Harcerskich – to działania, które miały nam wszystkich uzmysłowić czym było Powstanie Warszawskie i dlaczego pamięć o nim jest tak ważna.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu aktywnie włączył się w obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. We Wrocławiu i w Opolu można obejrzeć wystawę o tym bohaterskim zrywie – w stolicy Dolnego Śląska na parterze budynku D przy ul. Długosza 48, w którym mieście się siedziba naszego oddziału IPN oraz 5 plansz w oknie kamienicy na pl. Solnym 8/9 we Wrocławiu, gdzie powstanie „Przystanek Historia” – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki.

Wspólnie ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Dolnośląski zorganizowaliśmy spotkanie z kombatantami w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego o godz. 14:00. Wysłuchaliśmy m.in. wystąpienia Stanisława Wołczaskiego – Powstańca Warszawskiego. Kilka okolicznościowych słów powiedzieli nam też Paweł Hreniak – wojewoda dolnośląski oraz dr Andrzej Drogoń – dyrektor oddziału wrocławskiego IPN. Mieliśmy również możliwość wysłuchania wzruszającego koncertu pieśni w wykonaniu Moniki Malec. A całość uroczystości poprowadził Wojciech Trębacz – Naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu. Po koncercie był czas na rozmowy z kombatantami.

O godz. 16:45 wraz z Wojewodą Dolnośląskim Pawłem Hreniakiem, Prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem, przedstawicielami służb mundurowych, kombatantów, polityków oddaliśmy hołd Powstańcom podczas uroczystości pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej, gdzie miały miejsce:
- przemówienia okolicznościowe
- godzina „W”
- apel pamięci i salwa honorowa
- złożenie kwiatów
A na zakończenie dnia – msza św. w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu o godz. 18:00 i złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą żołnierzom podziemnym, więźniom politycznym, wszystkim poległym, pomordowanym i zmarłym w latach 1939–1956.

6 sierpnia, wraz z Muzeum Poczty i Telekomunikacji, jesteśmy współorganizatorem Dnia Poczt Harcerskich. Wydarzenie przybliża funcjonowanie poczty podczas Powstania Warszawskiego – ten rodzaj działalności pozostawał w gestii harcerzy. Bez ich poświęcenia, sprytu i odwagi komunikacja pomiędzy powstańcami w ogóle by nie istaniała...

Pamiętajmy o Powstańcach. I nie tylko 1 sierpnia…

do góry