Nawigacja

Aktualności

IX Festiwal Kultury POLONIA CANTANS 28 lipca – 4 sierpnia 2019

Jest już pierwszy efekt podpisanego 26 lipca 2019 r. porozumienia pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu a Fundacją Polskie Gniazdo – wspólnymi siłami zorganizowaliśmy w ramach IX Letniego Festiwalu Kultury „Polonia Cantans” koncert „LAUDATE DOMINUM OMNES GENTES”, który we wtorek 30 lipca zgromadził liczną publiczność we wrocławskim kościele NMP na Piasku.

Wspólnymi siłami – wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Fundacji Polskie Gniazdo – zorganizowaliśmy w ramach IX Letniego Festiwalu Kultury „Polonia Cantans” koncert „LAUDATE DOMINUM OMNES GENTES”, który we wtorek 30 lipca zgromadził liczną publiczność we wrocławskim kościele NMP na Piasku. 

Słowo wstępu wygłosiła p. Krystyna Maria Barbara Leonowicz-Babiak, a następnie zgromadzeni mogli wysłuchać kilku wierszy patriotycznych w wykonaniu ich autorek: Barbarę Leonowicz-Babiak, Annę Leśniewską i Eleonorę Kiestrzyń. Pozwoliło to na chwilę zadumy i wyciszenie wszelkich myśli oraz emocji przed najważniejszym wydarzeniem wieczoru, czyli koncertem w wykonaniu zespołów wokalnych Cantus Olaviensis i Musica Caelesti pod kierownictwem Barbary Szarejko. 

Przepiękne pieśni złożone w hołdzie wszystkim, którzy stali się symbolami walki o niepodległość Polski, spięte zostały jakby w dwie klamry, które z potężną mocą wybrzmiały ze wszystkich gardeł muzyków i publiczności: na początku była to „Bogurodzica”, a na zakończenie „Rota”. Wraz z koncertem odbyła się promocja książki „Syberyjskie peregrynacje”, o której opowiedział jeden z jej autorów, Bolesław Włodarzczyk, przy okazji naświetlając syberyjski fragment swojego życia. Jeden egzemplarz, wraz z własnoręcznie napisaną dedykacją, autor przekazał dyr. Andrzejowi Drogoniowi.
Na zakończenie zaś zabrał głos dr Andrzej Drogoń, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN, kreśląc kontekst historyczny związany z zesłaniami, walką o niepodległość i potrzebą budowania postaw patriotycznych. 

Ten koncert to była prawdziwa uczta duchowa – zarówno w sensie artystycznym, jak i patriotycznym. Warto tego rodzaju inicjatywy kontynuować i propagować wśród jak najszerszego kręgu odbiorców. Zachęcamy również do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach IX Letniego Festiwalu Kultury Polonia Cantans.

do góry