Nawigacja

Aktualności

Film „Sylwetki Niepodległości” z udziałem pracowników Oddziału IPN we Wrocławiu

11 listopada 2018 roku na antenie TVP 3 Wrocław został wyemitowany film „Sylwetki Niepodległości”, który opowiada o ludziach zaangażowanych w odzyskanie wolności w roku 1918, bohaterach wojny roku 1920, 1939 i okresu okupacji, a także o tych, którzy po roku 1945 nie złożyli broni, a których dziwne koleje losu rzuciły po wojnie do Wrocławia i na Dolny Śląsk. Reżyserem filmu jest Marcin Bradke.

W dokumencie występują pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej we Wrocławiu: Naczelnik - dr Tomasz Gałwiaczek, dr Stanisław A. Bogaczewicz, dr Jerzy Kirszak, Jerzy Rudnicki oraz prof. Tomasz Głowiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

W filmie wykorzystano materiały ikonograficzne (zdjęcia, dokumenty) ze zbiorów IPN, Muzeum Miejskiego Wrocławia i ze zbiorów prywatnych, a także archiwalia ruchome TVP Wrocław. Przerywniki (pieśń „Polak nie sługa” w wykonaniu Anny Żebrowskiej i „Warszawianka” grana przez Macieja Kieresa) zostały zrealizowane w barokowym dworze szlacheckim w Koszutach pod Poznaniem, w którym mieści się Muzeum Ziemi Średzkiej.

ZAPRASZYMY DO OBEJRZENIA FILMU

https://wroclaw.tvp.pl/40233868/sylwetki-niepodleglosci

do góry