Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Selfie z muralem #PokoleniaNiepodległej

11 listopada Oddziałowe Archiwum IPN we Wrocławiu zaprosiło Wrocławian i turystów do akcji Selfie z muralem #PokoleniaNiepodległej.

Mural historyczny #PokoleniaNiepodległej, który znajduje się na budynku Archiwum IPN (ul. Sołtysowicka 21a) upamiętnia najważniejsze dokonania Polaków w walce o niepodległość państwową i wolność obywateli. W ciągu ostatniego stulecia zmagania o te wartości toczono najpierw z zaborcami, a następnie z dwoma totalitaryzmami: nazistowskim i komunistycznym. Walka ta zakończyła się sukcesem, zyskała uznanie innych narodów, a dla wielu z nich stała się inspiracją w poszukiwaniach własnej drogi do wolności. Mural ukazuje w sposób symboliczny nasze przejścia od roku 1918 do dnia dzisiejszego, w którym możemy cieszyć się niezależnością i osiągnieciami współczesności.

Akcentując bohaterską postawę kilku pokoleń Polaków mural kształtuje dumę i tożsamość narodową, przywołuje doświadczenia i pamięć bez których trudno jest zrozumieć teraźniejszość i budować przyszłość. Pokazuje, że dobro ojczyzny zależy od nas wszystkich, naszej codziennej pracy, umiejętności porozumienia się, współdziałania, a nawet poświęcenia się w imię najwyższych wartości.

Chcemy, aby akcja cały czas trwała. W godzinach urzędowania Instytutu (8.15 – 16.15) można przyjść indywidualnie bądź grupowo pod mural, wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie, a następnie pochwalić się patriotyczną fotografią w mediach społecznościowych lub stronie internetowej. Będziemy wdzięczni za przesłanie zdjęć również na nasz adres: barbara.misiewicz@ipn.gov.pl bądź oddzial.wroclaw@ipn.gov.pl, by mogło ono uzupełnić także naszą internetową galerię.

do góry