Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Opole, 10 października 2017

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk

10 października 2017 roku, o godzinie 11.00, w sali im. Lecha Kaczyńskiego w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, który w swoim przemówieniu zaznaczył, że obowiązkiem państwa polskiego jest zadbanie o to by ci, którzy walczyli o jego wolność i niepodległość, mieli świdomość, że państwo o nich pamięta. Dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu mamy tę przyjemność, że możemy odznaczyć ludzi, którzy dla naszej niepodległości zrobili bardzo dużo. Nie robili tego dla odznaczeń. Dziękujemy wam za to, co zrobiliście, pamiętamy o tym, podkreślił wiceprezes IPN.

W imieniu odznaczonych głos zabrał Zbigniew Bereszyński, który przypomniał słowa Jana Pawła II z 12 czerwca 1987 roku „Solidarność - to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu, jedni przeciw drugim”.

Krzyżem Wolności i Solidarności zostali odznaczeni:

 1. Bogusław Bardon
 2. Zbigniew Bereszyński
 3. Włodzimierz Gajda
 4. Janusz Jakubów
 5. Janusz Kajdzik
 6. Wojciech Podhajecki
 7. Artur Prętki
 8. Tadeusz Ryśnik
 9. Janusz Sanocki
 10. Ireneusz Sołek
 11. Marek Stelmach
 12. Antoni Szota
 13. Andrzej Tomczyk

Krystyna Ziobrowska ze względów zdrowotnych odebrała odznaczenie w domu.

W części artystycznej uroczystości wystąpił zespół wokalno-instrumentalny „Work in Progress" z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

 

do góry