Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Wieczory z Historią: „Gorzki chleb. Powojenne losy generałów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie” – Wrocław, 11 października 2017

11 października 2017 roku w Klubie Muzyki i Literatury odbyło się kolejne spotkanie z cyklu  „Wieczory z Historią”.  Wrocławianie usłyszeli wykład dr. Dariusza Fabisza pt. „Gorzki chleb. Powojenne losy generałów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie”. Prelegent zobrazował tragiczne losy polskiej elity wojskowej na emigracji po II wojnie światowej.  Zaproszony przez Oddział IPN we Wrocławiu gość przybliżył sylwetki poszczególnych generałów, ukazał ich sytuację ekonomiczną, działalność polityczną i społeczną, tęsknotę za krajem oraz stosunek do powojennej rzeczywistości w Polsce Ludowej. W wykładzie wzięła udział młodzież z wrocławskich środowisk harcerskich.

Dr Dariusz Fabisz jest autorem biografii: „Generał Lucjan Żeligowski” (1865-1947). „Działalność wojskowa i polityczna” (Warszawa 2007) oraz opracował krytycznie „Pamiętniki generała broni Lucjana Żeligowskiego” (Warszawa 2014). Jest członkiem Światowej Rady Badań nad Polonią, Instytutu Józefa Piłsudskiego i Polskiego Towarzystwa Historycznego. Odbył staż naukowy w Wilnie (2002). Kilkukrotny stypendysta Polonia Aid Foundation Trust w Londynie.

do góry