Nawigacja

Aktualności

Seminarium naukowe poświęcone Romanowi Dmowskiemu – Moskwa, 26 kwietnia 2017

  • Seminarium naukowe poświęcone Romanowi Dmowskiemu – Moskwa, 26 kwietnia 2017
    Seminarium naukowe poświęcone Romanowi Dmowskiemu – Moskwa, 26 kwietnia 2017
W ramach promocji nowo wydanej w języku rosyjskim pracy Romana Dmowskiego „Niemcy, Rosja i sprawa polska” 26 kwietnia 2017 roku na Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Humanistycznym odbyło się seminarium naukowe poświęcone temu wybitnemu polskiemu politykowi i mężowi stanu. W wydarzeniu, współorganizowanym przez Ambasadę RP w Moskwie, o dziedzictwie intelektualnym Dmowskiego dyskutowali naukowcy z Polski: prof. Janusz Ekes (Warszawa) i prof. Krzysztof Kawalec, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu, autor dwóch biografii Dmowskiego oraz profesorowie z Rosji: Leonid Gorizontow (RGGU), A. Wasiliew (RGGU), K. Sołowiow (RAN).
Słowo powitalne do uczestników seminarium wygłosiła prorektor ds. współpracy międzynarodowej RGGU, która podziękowała stronie polskiej za wspieranie obecności polskiej kultury na uczelni. Reprezentujący placówkę Ambasador Włodzimierz Marciniak podziękował gospodarzom za możliwość organizacji seminarium. Odnosząc się do osoby Dmowskiego zauważył, że jest to postać niejednoznaczna, z jednej strony działacz polityczny, z drugiej – intelektualista. Prof. Gorizontow przybliżył koncepcje Dmowskiego w kwestii odzyskania niepodległości przez Polskę. Prof. K. Kawalec w interesujący sposób dowodził, że Dmowskiego nie należy uważać – wbrew powszechnej opinii, za polityka prorosyjskiego, a wręcz przeciwnie.

Na koniec dyskusji przedstawiciel inicjatorów wydania książki Dmowskiego – Instytutu Rosyjsko – Polskiej Współpracy Dmitrij Buniewicz wyjaśnił powód ponownego wydania w j. rosyjskim, po ponad 100 latach, dzieła Dmowskiego.

inf. www.moskwa.msz.gov.pl

do góry