Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

8. przegląd filmowy „Echa Katynia” – Opole, 27 kwietnia 2017

  • 8. przegląd filmowy „Echa Katynia” – Opole, 27 kwietnia 2017
    8. przegląd filmowy „Echa Katynia” – Opole, 27 kwietnia 2017

W kwietniu, w związku z 77. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w wielu miastach Polski Instytut Pamięci Narodowej organizuje 8. przegląd filmowy Echa Katynia. W jego ramach prezentowane są filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych.

27 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu od godz. 10.00 do 14.00 odbędzie się prezentacja filmów: „The Officer's Wife (Żona oficera)” oraz „Katyń historia wciąż żywa”. Projekcji towarzyszyć będzie dyskusja, której moderatorem będzie Andrzej Koziar OBEN IPN Wrocław.

Opis filmów:

„The Officer's Wife (Żona oficera)”, reż. Piotr Uzarowicz. Film zrealizowany przez Amerykanina polskiego pochodzenia, wnuka oficera zamordowanego w Twerze. Reżyser historię dziadka poznał dopiero po śmierci ojca w 2005 r. Piotr Uzarowicz pracuje w Los Angeles w branży filmowej; zainspirowany rodzinną historią postanowił zrobić film o Zbrodni Katyńskiej. Rozpoczął podróż w poszukiwaniu prawdy. Film w języku angielskim z polskimi napisami.

„Katyń – historia wciąż żywa”, real. Michał Pater, który prowadzi kanał „Autostopem na koniec świata” w serwisie youtube. To jeden z najpopularniejszych vlogerów w kraju, ściągający uwagę przede wszystkim młodych ludzi. Inspiracją do realizacji filmu był odcinek, w którym Michał Pater udał się samotnie autostopem do Katynia. Katyń – historia wciąż żywa to produkcja, która w sposób przejrzysty dla młodego widza pozwala mu zrozumieć, czym była Zbrodnia Katyńska i jak przez lata prawda o niej była zakłamywana.

Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty tematyczne dla młodzieży oraz wykład Andrzeja Koziara „Zbrodnia Katyńska w świetle dokumentów", które odbędą się 26 kwietnia w Zespole Szkół Ekonomicznych w ramach spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Opolu.

 

do góry