Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Dolnoślązacy uczcili pamięć Sybiraków – Wrocław, 10 lutego 2017

77 lat temu, 10 lutego, rozpoczęły się pierwsze masowe deportacje Polaków do sowieckich obozów na Syberii i w Kazachstanie. Pamięć tych, którzy tam zginęli, uczczono pod pomnikiem Zesłańcom Sybiru na pl. Strzeleckim we Wrocławiu. Uroczystości uświetnił apel poległych, salwa honorowa i modlitwa w intencji Sybiraków.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa, służby mundurowe, historycy oraz uczniowie szkół z Dolnego Śląska. Kwiaty pod pomnikiem złożyła delegacja wrocławskiego oddziału IPN na czele z dyrektorem prof. dr hab. Krzysztofem Kawalcem.

– To ważne aby w naszych sercach nigdy nie zabrakło miejsca dla tych, których nie ma już z nami, których zesłano na tę nieludzką ziemię. – Co roku jest nas coraz mniej, dlatego cieszymy się z licznego udziału młodzieży w takich uroczystościach – zgodnie podkreślali Sybiracy.

W 77. rocznicę zesłania Polaków na Syberię na dziedzińcu Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu została otwarta wystawa upamiętniająca ofiary terroru komunistycznego. Ekspozycja Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” powstała w oparciu o fotografie zbiorów zgromadzonych na stałej wystawie w Sanktuarium Golgoty Wschodu przy ul. Wittiga we Wrocławiu. Upamiętnia ona losy Polaków zesłanych przez władze Związku Radzieckiego na Sybir w czasie II wojny światowej. Wiele z prezentowanych przedmiotów przetrwało liczne rewizje, były one ukrywane i przechowywane jak najcenniejsze relikwie. Wystawę można oglądać do 28 lutego 2017 roku.

do góry