Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim – Wrocław, 13 lutego 2017

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyże Wolności i Solidarności wręczył we Wrocławiu wiceprezes IPN Mateusz Szpytma

13 lutego 2017 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.
 
W swoim wystąpieniu wiceprezes IPN wyraził wdzięczność wszystkim odznaczonym oraz ich rodzinom. – Państwo nie walczyli z bronią w ręku, ale upominając się o wartości kluczowe dla każdego Polaka: wolność i solidarność, m.in. broniąc praw pracowniczych czy upominając się o prawdę. Za to chcę Wam w imieniu prezydenta RP podziękować. Gratuluje też waszym rodzinom. Wiemy, że potrzebne Wam było wsparcie ze strony żon, mężów oraz rodziców. Warto pokazywać kolejnym pokoleniom, że warto walczyć – dodał dr Mateusz Szpytma.  

Wśród odznaczonych był minister Adam Lipiński, który zwrócił uwagę, że Wrocław był szczególnym miejscem na mapie politycznej Polski, to tutaj aktywnie działało wiele organizacji antykomunistycznych, m.in. Solidarność Walcząca czy Pomarańczowa Alternatywa. We Wrocławiu zawsze trzymaliśmy się razem. Wspólnota przeżyć niech zawsze nas łączy, nigdy niech nie dzieli – apelował Adam Lipiński

Sławomira Jabłońska ze względów zdrowotnych otrzymała odznaczenie z rąk wiceprezesa IPN dr Mateusza Szpytmy w swoim domu.

Lista osób odznaczonych:

 1. Stanisław Adamczyk  
 2. Czesław Cechnicki  
 3. Janusz Czachorowski 
 4. Andrzej Drabikowski  
 5. Paweł Lucjan Górecki  
 6. Władysław Hajdun  (pośmiertnie)
 7. Jerzy Hendzel  
 8. Sławomira Jabłońska  
 9. Feliks Jakimowicz
 10. Zbigniew Jakubiec  
 11. Renata Jasińska - Nowak  
 12. Tomasz Jędrzejczak  
 13. Jan Jurijków  
 14. Elżbieta Ewa Klimek   
 15. Franciszek Konieczny  (pośmiertnie)
 16. Mieczysław Koza  
 17. Jarosław Krotliński   
 18. Cezariusz Lesisz  
 19. Stanisław Tadeusz Leśniewski  
 20. Adam Lipiński  
 21. Jerzy Majcher  
 22. Juliusz Szczęsny Mateńko  
 23. Włodzimierz Mękarski 
 24. Andrzej Myc  
 25. Gabriel Konstanty Plaminiak  
 26. Janina Podlejska  
 27. Wincenty Pycak  
 28. Mieczysław Rozumiszewski  
 29. Małgorzata Schier-Przytuła  
 30. Mirosław Spychalski  
 31. Marian Stępień  
 32. Henryk Strzyż  
 33. Zygmunt Tadeusz Szymański  
 34. Mieczysław Ślasko  
 35. Tadeusz Świerczewski  
 36. Jan Winnik  
 37. Marian Witczak  
 38. Antoni Wójtowicz  
 39. Elżbieta Zawadzka 
 40. Julian Roman Zawadzki
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.
do góry