Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1981–1989 – Wrocław, 13 października 2014

13 października br. w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu przy pl. Powstańców Warszawy 1 odbyła się uroczystość, podczas której Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński odznaczył w imieniu Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce działaczy Solidarności i antykomunistycznej opozycji. Wśród odznaczonych są:

 1. Mirosław Franciszek Awiżeń
 2. Zbigniew Bereszyński
 3. Leon Foltyn
 4. Zygmunt Gołąb

Natomiast Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zostali odznaczeni:

 1. Jan Brandeburg
 2. Grażyna Maria Čupaila-Tomaszewska
 3. Ryszard Henryk Czarnecki
 4. Czesław Jan Czternastek
 5. Władysław Dębski
 6. Grzegorz Francuz
 7. Jerzy Roman Golczuk
 8.  Alicja Marta Olejniczak
 9.  Halina Pankanin
 10.  Krystyna Słowińska
 11.  Zygmunt Julian Sobolewski
 12. Jan Bolesław Tarnowski
 13. Tadeusz Zbigniew Rogosz – pośmiertnie

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Do tej pory Krzyż otrzymało ponad siedmiuset działaczy. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Więcej informacji o odznaczeniu znajdą Państwo na stronach IPN: http://ipn.gov.pl/wydzial-prasowy/komunikaty/informacja-w-sprawie-krzyza-wolnosci-i-solidarnosci

do góry