Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Zmarł kapitan Marcin Dobrzyński ps. „Orzeł II”

6 października 2014 r. we Wrocławiu zmarł kpt. Marcin Dobrzyński ps. „Orzeł II" – harcerz, Powstaniec Warszawski, żołnierz 2. Korpusu, działacz środowisk kombatanckich.

Urodził się w 1925 r. w Warce. Rok później rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie rozpoczął swoją przygodę z harcerstwem. Po 1942 zaangażował się w działalność Armii Krajowej. Po wybuchu Powstania Warszawskiego otrzymał przydział na Grochów.

22 sierpnia 1944 r., wraz z kolegami z plutonu, łodzią przedostał się na lewy brzeg Wisły. Walczył w szeregach 694. plutonu 3 Rejonu VI Obwodu – Praga oraz jako strzelec w samodzielnym plutonie „Grochów 694" w 2 Kompanii Batalionu „Olza" V Obwodu – Mokotów. Po kapitulacji powstania trafił do obozu jenieckiego w Sandbostel (pomiędzy Hamburgiem i Bremą). Na początku grudnia 1944 r. uciekł z obozu i przez Monachium i Innsbruck przedostał się do Włoch, gdzie nawiązał kontakt z żołnierzami 2. Korpusu. W kwietniu 1945 r. trafił na front w szeregach 2 Brygady Pancernej.

1 sierpnia 1946 r. wraz z całym oddziałem został przetransportowany do Wielkiej Brytanii. Rok później zdecydował się na powrót do Polski.

Wraz z ocalałą rodziną zamieszkał we Wrocławiu. Ze względu na wojenną przeszłość nie został przyjęty na studia na Politechnice Wrocławskiej. Został przedsiębiorcą. Doczekał się trójki dzieci.

Był niezwykle aktywny w środowisku kombatanckim. Angażował się w działania prowadzone w ramach Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Rodziny Szkół Armii Krajowej oraz Klubu im. Stefana Roweckiego „Grota". Został odznaczony m.in. Krzyżem Powstania Warszawskiego, Krzyżem Armii Krajowej i Medalem „Pro Patria".  

Cześć Jego Pamięci!

do góry