Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

„TuHistoria” gościnnie w Opolu: gra „303” w wersji XXL – Opole, 29 maja 2014

29 maja br. w Opolu odbędzie się spotkanie w ramach edukacyjnego projektu Oddziału IPN we Wrocławiu – „TuHistoria". Historycy IPN spotkają się z młodzieżą z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Opolu (godz. 10.00–12.00, ul. Tadeusza Kościuszki 43).

Spotkanie będzie związane z rocznicą zakończenia II wojny światowej. Uczestnicy zajęć najpierw wysłuchają prelekcji o największej bitwie powietrznej tego okresu (wykład dr Joanny Hytrek-Hryciuk), a potem wezmą udział w planszowej bitwie o Anglię. Chętni będą mieli okazję rozegrać potyczki na specjalnie przygotowanej planszy w rozmiarze XXL, która jest elementem gry „303" wydanej przez IPN.

„303" jest wojenną grą planszową dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego – powstrzymanie agresora. Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotami, za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do historycznego stołu dowodzenia znajdującego się w sztabie RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości.

Gra „303" jest trójjęzyczna – angielsko-czesko-polska – co przypomina wspólną walkę w obronie wolności pilotów czechosłowackich i polskich, którzy wsparli Brytyjczyków w Bitwie o Anglię. Symbolem braterstwa broni są postacie trzech lotników Dywizjonu 303: Witolda Urbanowicza, Johna Kenta, Josefa Františka. O bohaterach tej bitwy i samolotach, na których walczyli można dowiedzieć się więcej z dołączonego do gry opracowania.

do góry