Nawigacja

Aktualności

Znicze pamięci w godzinę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego – Wrocław, Opole, 25 maja 2021

Wrocław dwukrotnie uczcił pamięć zamordowanego przed 73 laty rotmistrza Witolda Pileckiego. Pierwsze uroczystości – z udziałem władz wojewódzkich, Wojska Polskiego i IPN – miały miejsce w samo południe. Drugie – zapalając znicze pamięci w godzinę śmierci rotmistrza, czyli o godz. 21:30. Na Śląsku Opolskim znicze zapłonęły w Kluczborku, Opolu, Głubczycach i Łambinowicach.

W samo południe pod pomnikiem Witoldowi Pileckiemu hołd oddał wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, przedstawiciele Garnizonu Wrocław i dr Joanna Hytrek-Hryciuk z Oddziału IPN we Wrocławiu. Uroczystość miała oprawę wojskową przygotowaną przez Akademię Wojsk Lądowych, odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono wieńce pod pomnikiem.

Bogusław Szpytma w kilku słowach nakreślił postać rotmistrza Witolda Pileckiego.

Znicze pamięci w godzinę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego we Wrocławiu

Wieczorem 25 maja o 21:30 – w godzinę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego – zapaliliśmy znicze pamięci na wrocławskim pomniku tego bohatera niezłomnego.

Zgromadzonym przed pomnikiem wrocławianom Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziałowego Biuro​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu, naświetlił ideę akcji zapalania znicza pamięci oraz przedstawił sylwetkę rotmistrza. Akcja zapalania zniczy pamięci w godzinę wykonania wyroku na Pileckim jest koordynowana przez Oddział IPN w Krakowie.

Znicz pamięci zapalili – oprócz Wojciecha Trębacza – dr Katarzyna Pawlak-Weiss, naczelniczka oddziałowego Biura Edukacji Narodowej i Marek Gadowicz z tegoż Biura.

Pomnik rotmistrza Pileckiego we Wrocławiu to czarna obrączka z wygrawerowanym napisem „Bo choćby mi przyszło postradać me życie – tak wolę – niż żyć, a mieć w sercu ranę”. To cytat z listu, który Witold Pilecki napisał w 1947 roku. Pomnik stanął na Promenadzie Staromiejskiej – w pobliżu gmachu Opery i Narodowego Forum Muzyki – dokładnie 10 lat temu – 25 maja 2011 r. Autorem dzieła jest Jerzy Kalina, którego wrocławianie mogą znać m.in. dzięki jego ,,Przejściu" - postaciom ustawionym przed arkadami na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej z ul. Piłsudskiego. Czarna obrączka jest lekko pochylona, tak by łatwiej można było odczytać napis.

Znicze pamięci w godzinę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego w Kluczborku, Opolu, Głubczycach i Łambinowicach 

Wieczorem 25 maja o 21:30 o godzinie 21:30 w czterech miejscach na Opolszczyźnie zapłonęło po 120 zniczy tworzących napis „Pilecki”. Liczba nie jest przypadkowa, gdyż 13 maja przypadała 120. rocznica urodzin „Ochotnika do Auschwitz”. W Kluczborku, Opolu, Głubczycach i Łambinowicach były zaduma, śpiewy, modlitwy.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Odra-Niemen Oddział Opolski, Centralnemu Muzeum Jeńców Wojennych, ZHR Głubczyce, ZHR Głuchołazy, ZHR Opole, Biało-czerwonemu Opolu, Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR, Górnośląskiej Chorągwi Harcerek „Ad fontes” ZHR i wszystkim innym, którzy do nas dołączyli.

 

 

do góry