Nawigacja

Aktualności

Upamiętnienie policjantów pomordowanych w Katyniu w 1940 roku – Oława, 25 maja 2021

Ma cmentarzu komunalnym przy ul. Zwierzynieckiej w Oławie władze wojewódzkie, samorządowe i miejskie oraz przedstawiciele organizacja kombatanckich, sybirackich i duchowieństwo wraz reprezentantami policji z Komendantem Wojewódzkim Dariuszem Wesołowskim na czele uczcili pamięć pomordowanych policjantów oraz innych służb mundurowych w Katyniu przez NKWD 1940 roku.

Wśród zaproszonych gości byli m in. wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, starosta powiatu oławskiego Zdzisław Brezdeń i burmistrz Oławy Tomaszem Frischmann. Wrocławski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej reprezentował naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Wojciech Trębacz wraz ze współpracownikiem Przemysławem Mandelą.

Uroczystości poprowadził nadkom. Artur Dobrowolski, Komendant Powiatowy Policji w Oławie, który podkreślił, że po dowiedzeniu się o fakcie znajdowania symbolicznych mogił policjantów poległych w 1940 r. chciał aby byli oni należycie upamiętnieni. Akcja „Ocalamy” wydała się najlepszą metodą do zaznaczenia ich obecności na oławskiej ziemi oraz należyte uhonorowanie miejsc ich spoczynku.  Z kolei modlitwę w intencji pomordowanych poprowadził ks. Stanisław Stelmaszek, kapelan dolnośląskiej policji.

Sens akcji „Ocalamy” wprowadził zebranych Wojciech Trębacz, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Odział we Wrocławiu. Akcja ta powstała w 2018 r. i ma na celu przypomnienie osób, które walcząc za Polskę oddały swoje życia. Uczynimy to m.in. poprzez zachowanie miejsc spoczynku i uratowaniem grobów przed likwidacją. Jest to wspólne przedsięwzięcia Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz wrocławskiego Oddziału IPN. Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu, inspektor Dariusz Wesołowski zaznaczył, że obecnie żyjący policjanci są winni pamięć tym, którzy polegli. Zostanie ona zachowana i będzie kultywowana. Starosta oławski Zdzisław Brezdeń podkreślił, że Ci którzy już odeszli nie żyją już tylko w pamięci ich rodzin, ale teraz są już w pamięci publicznej. Należy tworzyć miejsca pamięci, który kultywują naszych przodków. Tomasz Frischmann, burmistrz Oławy podziękował IPN oraz Wojewodzie za akcję „Ocalamy”. Pozwala ona pokazywać społeczeństwu prawdziwych bohaterów, a tu na ziemi oławskiej buduje naszą lokalną tożsamość.

Po przemowach nastąpiło wręczenie dyplomów rodzinom poległych policjantów jako dowód do włączaniach grobów ich bliskich do akcji „Ocalamy”.

Po zakończonych uroczystości zapalono znicze na pamiątkowych mogiłach osób, których groby znajdują się na cmentarzu komunalnym w Oławie.

do góry