Nawigacja

Aktualności

NOWOŚĆ – oferta edukacyjna Oddziału IPN we Wrocławiu

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu przygotowało ofertę edukacyjną dla szerokiego grona odbiorców. Konkursy, projekty, wystawy i infografiki, gry i warsztaty... To nie wszystkie nasze działania – ich opis znajdziecie w naszym informatorze.

Oddział IPN we Wrocławiu obejmuje swą działalnością Dolny Śląsk i Śląsk Opolski. Są to obszary pogranicza, które na przestrzeni wieków znajdowały się i w Polsce, i w Czechach, i w Austrii, i w Prusach, i w Niemczech, a po II wojnie światowej zostały włączone do Polski.

Na tych terenach znajdowały się niemieckie obozy jenieckie, obozy pracy, obozy koncentracyjne, a po wojnie obozy pracy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Do wspólnych doświadczeń tych części Śląska należy powojenna wymiana ludności – duża na Śląsku Opolskim i niemal całkowita na Śląsku Dolnym. Ziemie te musieli opuścić dotychczasowi jej mieszkańcy, a zasiedlili dotychczasowi przybysze ze wschodnich obszarów II Rzeczypospolitej, przeludnionych terenów Polski centralnej czy reemigranci z Europy Zachodniej. W rezultacie Śląsk stał się tyglem kulturowym, narodowościowym i etnicznym. To tu swój nowy dom znaleźli byli żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie czy organizacji konspiracyjnych z okresu okupacji niemieckiej i sowieckiej.

W latach 80. XX wieku Wrocław, Zagłębie Wałbrzyskie i Miedziowe oraz Opole były ważnymi ośrodkami kształtowania się opozycji solidarnościowej.

do góry