Nawigacja

Aktualności

Obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej – Wrocław, 23 września 2020

Przeniesione z wiosny z powodu pandemii uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zbrodni katyńskiej rozpoczęły się bazylice garnizonowej św. Elżbiety. Bp Andrzej Siemieniewski modlił się wraz z Dolnośląską Rodziną Katyńską, służbami mundurowymi i Oddziałem IPN we Wrocławiu za ofiary tej zbrodni. Druga część uroczystości zgodnie z ceremoniałem wojskowym miała miejsce przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

 

 

Przeniesione z wiosny uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zamordowania polskich oficerów w Katyniu odbyły się przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Występujący mówcy podkreślali skalę tragedii, jaka stała się udziałem obywateli II Rzeczypospolitej po agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku, wskazywali na eksterminację ludności zamieszkującej wschodnie województwa II RP i działania skierowane przeciw elitom. Wszyscy również zwracali uwagę na konieczność przebaczenia sprawcom. Ale ze świadomością, że przebaczenie nie oznacza zapomnienia. Bo wszystkim ofiarom jesteśmy winni naszą pamięć. Jako pierwsza głos zabrała Teresa Gwara ze Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska we Wrocławiu, po niej poseł Paweł Hreniak odczytał list marszałek Sejmu Elżbiety Witek, a na zakończenie wysłuchaliśmy przemówienia wicewojewody dolnośląskiego Bogusława Szpytmy.

 

 

Za spokój dusz poległych w Katyniu i innych miejscach kaxni na „nieludzkiej ziemi” ekumenicznie pomodlili się biskup ewangelicki, ksiądz prawosławny, ksiądz katolicki i przedstawiciel wrocławskiej gminy żydowskiej.

 

 

Po apelu poległych i salwie honorowej delegacje, wśród nich przedstawiciele Oddziału IPN we Wrocławiu – dr Andrzej Drogoń, dyrektor Oddziału, i Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu, złożyli wieńce pod pomnikiem.

Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej we Wrocławiu usytuowany jest w centrum miasta – między Muzeum Narodowym a rotundą Panoramy Racławickiej. Zaprojektowany został na planie krzyża, na powierzchni 380 metrów kwadratowych. Ma formę czterech płyt granitowych oraz dwóch figur z brązu: Anioła Śmierci i Piety Katyńskiej – Matki-Ojczyzny trzymającej w ramionach zamordowanego jeńca. Na ścianie postumentu z lewej strony wyryte są nazwy miejsc zbrodni, zaś na postumencie, ze strony prawej – nazwy obozów jenieckich

 

do góry