Nawigacja

Aktualności

Wrocław uczcił pamięć żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Wrocław, 2 września 2020

W 75. rocznicę powstania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, władz wojewódzkich oraz rodzina i przyjaciele, zebrali się w ramach programu „Ocalamy” na wrocławskim cmentarzu przy ulicy Grabiszyńskiej i uhonorowali grób generała brygady Mieczysława Huchli, członka ZWZ-AK, komendanta Okręgu Krakowskiego WiN, a po wojnie działacza podziemia antykomunistycznego, odznaczonego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość prowadził Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa. Podkreślił on, że ideą akcji „Ocalamy” jest zachowanie pamięci o obrońcach ojczyzny i przekazywanie jej następnym pokoleniom. Gen. Mieczysław Huchla w swoim życie łączył walkę przeciwko okupantowi niemieckiemu i bolszewickiemu z poświęceniem i pracą dla Polski.

Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski podziękował zmarłemu generałowi za jego służbę dla kraju i wyraził radość, że urząd wojewody jest współorganizatorem przedsięwzięcia „Ocalamy”.

Andrzej Huchla, syn generała, podziękował za pamięć i uhonorowanie grobu. Podkreślił, że jego ojciec bardzo cenił swoją działalność niepodległościową i traktował ją jako służbę.

Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu, Andrzej Drogoń zaznaczył, że projekt „Ocalamy” będzie kontynuowany. „Bierzemy udział w sztafecie pokoleń. To nasza powinność i nie będziemy ustępować. Życzę wytrwałości w dalszej działalności” – powiedział Dyrektor Drogoń.

Po złożeniu kwiatów i zniczy, zgromadzeni udali się na grób Leona Suszyńskiego, żołnierza AK i WiN.

Wśród zgromadzonych był również płk Artur Barański, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która przyjęła za swojego patrona ppłk. Ludwika Marszałka, ps. „Zbroja” działacza struktur konspiracji niepodległościowej AK-WiN.

 

do góry