Nawigacja

Aktualności

Seminarium „Sierpień 1980 – Zachować w Pamięci” – Lubin, 3 września 2020

3 września w hotelu Europa w Lubinie odbyło się seminarium „Sierpień 1980 – Zachować w Pamięci” zorganizowane przez Stowarzyszenie Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego. Jednym z honorowych patronów tego wydarzenia był dyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Andrzej Drogoń.

Wśród gości byli m.in. burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, starostwa powiatu polkowickiego Kamil Ciupak, a przede wszystkim licznie zgromadzeni robotnicy zakładów Zagłębia Miedziowego, którzy przeszło 40 lat temu, mimo czekających ich wielu represji, stanęli do walki o wolność i godność.

Do zgromadzonych swoje listy skierowali Marszałek Sejmu Barbara Witek, Premier Mateusz Morawiecki i Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wyrażali oni nie tylko wdzięczność za heroizm działań, które miały miejsce 40 lat temu, ale przede wszystkim podkreślali wkład strajkujących w odzyskanie przez Polskę pełni suwerenności. Heroizm robotników i wszystkich innych, którzy stanęli do walki z komunistyczną dyktaturą spowodował jej upadek nie tylko w Polsce ale i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Głos podczas uroczystości zabrał również Łukasz Puźniecki, który gorąco zaapelował do zgromadzonych aby nie bali się być wyrzutem sumienia obecnego pokolenia. Ten wyrzut ma być wezwaniem do stawiania sobie wymagań i uświadamianiem jakie wartości są najważniejsze, a mianowicie wolność, honor i godność. Z kolei Starosta Powiatu Polkowickiego podziękował nie tylko za cały trud, którzy przeszli i przechodzą dalej dawni strajkujący, ale wyraził wielką wdzięczność w imieniu wszystkich pokoleń, które mogą teraz żyć w wolnej Polsce.

IPN reprezentował Łukasz Sołtysik, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych, znawca historii powstania NSZZ „Solidarność” w Zagłębiu Miedziowym. W swoim wystąpieniu wprowadził gości w meandry wydarzeń z okresu powstawania ruchu związkowego oraz przedstawił czołowe postacie stojące na czele strajkujących wraz z spierającymi ich księżmi Kościoła Katolickiego.

W trakcie uroczystości nastąpiło wręczenie pamiątkowych statuetek dla osób, które w sposób wyjątkowy przyczynili się do „odzyskania wolności i niepodległości”.

tekst i zdjęcia: Dominik Wojkiewicz

do góry