Nawigacja

Aktualności

„Służba Ojczyźnie na tle życiorysów Bolesława Wieniawy Długoszowskiego, oraz Witolda Pileckiego” – spotkanie z młodzieżą w Brzegu Dolnym, 28 maja 2020

Rozpoczęliśmy cykl spotkań on-line z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Zespole Placówek Resocjalizacyjnych w Brzegu Dolnym. Pierwsze z nich nosiło tytuł „Służba Ojczyźnie na tle życiorysów Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego oraz Witolda Pileckiego”. Ze względu na obostrzenia dotyczące pandemii Covid-19 spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji.

Uczestnikom spotkania zostały przedstawione nie  tylko najważniejsze fakty z życiorysów bohaterów,  lecz również ich ciekawe historie, pełne dramatycznych sytuacji jak i humorystycznych wątków, o których tak niewiele słyszy się w szkołach. Pojawiły się pytania nie tylko dotyczące historii Polski i bohaterów spotkania, lecz również pytania i refleksje odnoszące się do współczesnych postaw młodego  człowieka budującego i dbającego o swoją Ojczyznę.  Ze względu na ilość poruszonych problemów i tematów w trakcie rozmowy pojawiła się propozycja podjęcia cyklu edukacyjnego skierowanego do wychowanków Ośrodka Wychowawczego. W trakcie rozmów spontanicznie podjęto się drobnego konkursu wykonania szabli ułańskiej przez podopiecznych Ośrodka. Spotkanie moderował wychowawca Przemysław Szot, a prowadził je pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu Marek Gadowicz.

fot. Przemysław Szot

do góry