Nawigacja

Aktualności

Dzień Matki – Wrocław, 26 maja 2020

Na ziemiach polskich święto Matki nie było celebrowane przed rokiem 1914; wówczas pierwszy raz taki uroczysty dzień został umieszczony w krakowskim kalendarzu. W przedwojennej Polsce nie było ustalonej corocznej daty Dnia Matki, świętowano np. w niedzielę trzynastego maja 1934 roku lub siódmego maja (niedziela) w roku 1939, a organizacją zajmował się zazwyczaj PCK. Mimo iż nie było to święto państwowe obchody były zawsze uroczyste.

Dzisiaj wyjątkowe święto – Dzień Matki. Pamiętamy w tym dniu o naszych mamach, bo to one zaszczepiły miłość do ojczyzny i wierność zasadom  Dziękujemy im za miłość, wzorce i idee, które nam przekazały. W symbolicznym miejscu – przy tablicy poświęconej matkom w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu delegacja Oddziału IPN we Wrocławiu złożyła kwiaty w dowód naszej wdzięczności mamom. I tym, z którymi możemy porozmawiać, ale też i o tym, których z nami już nie ma...

 

We współczesnej Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja. W innych krajach świętowany jest w różnych datach, często tożsamych kulturowo i historycznie dla danego regionu. Przykładowo w Norwegii Dzień Matki jest obchodzony w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nigerii w czwartą niedzielę wielkiego postu. W USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Często święto Dnia Matki jest połączone z Dniem Kobiet i obchodzi się je 8 marca. Jest tak np. w Bułgarii, na Białorusi, w Albanii, Rosji czy Serbii.
Niezależnie od daty – tego dnia pamiętajmy o naszych Mamach.  Nieważne jest przecież, czy mamy lat dwanaście, trzydzieści czy pięćdziesiąt – zawsze jesteśmy i będziemy dziećmi.  Celebrujmy więc nasze uczucia do ukochanych Mam na co dzień, a w tym szczególnym dniu zwłaszcza.  Najważniejsza jest nasza pamięć dla tej jedynej kobiety w naszym życiu. Wszystkim Mamom życzymy wszystkiego co najlepsze w dniu ich święta.
Marek Gadowicz, OBEN IPN we Wrocławiu

 

do góry