Nawigacja

Aktualności

Znicze pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego – 25 maja 2020

W jedenastu miastach kraju, w tym i we Wrocławiu, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oddadzą hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu, zamordowanemu przed 72 laty w mokotowskim więzieniu. 25 maja 2020 r. o godz. 21:30 – w godzinę śmierci bohatera niezłomnego – pod pomnikiem rotmistrza przy promenadzie Staromiejskiej zapłoną znicze pamięci.

W rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego Naczelnik Delegatury IPN w Opolu dr Tomasz Greniuch i Marcin Żukowski z Biura Poszukiwań i Identyfikacji złożyli kwiaty i zapalili znicz przy pomniku Bohaterom Powstania Warszawskiego – jeńcom Stalagu 344 Lamsdorf, na terenie byłego obozu jenieckiego w Łambinowicach. Wśród 6000 jeńców – powstańców warszawskich przywiezionych do stalagu Lamsdorf 8 października 1944 r. – był rotmistrz Pilecki. Witold Pilecki przebywał w obozie 10 dni, po których wraz z oficerami Zgrupowania „Chrobry II” został wysłany do oflagu w Murnau. W 2018 r. syn rotmistrza, Andrzej Pilecki posadził w pobliżu pomnika dąb pamięci na cześć ojca.

 

 

Punktualnie o godz. 21:30 dr Andrzej Drogoń, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, zapalił znicz pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego. Uroczystość odbyła się pod pomnikiem rotmistrza na wrocławskiej promenadzie Staromiejskiej.

 

 

25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie o godz. 21.30 – strzałem w tył głowy został zamordowany z rozkazu władz komunistycznych Witold Pilecki. Oficer ZWZ-AK, w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie; po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez UB; torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, skazany został na karę śmierci. Bezpośrednim wykonawcą wyroku był sierż. Piotr Śmietański, zwany „katem z Mokotowa”. Rotmistrza zamordowano strzałem w tył głowy. Jego ciało zostało pogrzebane w nieznanym miejscu, prawdopodobnie na tzw. Łączce obok murów Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
do góry