Nawigacja

Książki – Wrocław

Bitewnym szlakiem Września 1939 roku. Polskie bitwy i boje w obronie Rzeczypospolitej

Tomasz Głowiński, Rafał Igielski, Mieczysław Lebel, Bitewnym szlakiem Września 1939 roku. Polskie bitwy i boje w obronie Rzeczypospolitej, mapy i grafiki opracował Mieczysław Lebel, Warszawa–Wrocław 2019, 296 s., ISBN: 978-83-8098-698-5

Książka w nowatorski sposób przybliża Czytelnikowi bitwy i boje, które toczyło Wojsko Polskie we wrześniu 1939 r. z najeźdźcami niemieckim i sowieckim.

Wrzesień roku 1939 pozostaje w świadomości Polaków wciąż jako żywe wspomnienie. Ten fragment narodowej historii wspominany jest co roku jako bolesna, ale też dumna rocznica oporu, jaki Rzeczpospolita stawiła niemieckim i sowieckim agresorom.

Książka Bitewnym szlakiem Września 1939 roku nie aspiruje do bycia monografią kampanii wrześniowej 1939 r. Jest subiektywnym wyborem autorów, którzy starali się przedstawić w równej proporcji bitwy toczone wówczas przez związki operacyjne oraz boje i walki, jakie prowadziły poszczególne pododdziały Wojska Polskiego z wrogim najeźdźcą.

Każde ze 123 zdarzeń opisanych w książce miało swoją dramaturgię i mniejsze lub większe znaczenie, ale wszystkie autorzy uznali za emblematyczne dla toczonych w obronie Polski walk.

Zamieszczone w tomie grafiki pełnią podwójną funkcję. Z jednej strony ilustrują poszczególne bitwy i boje, a z drugiej mają przybliżyć Czytelnika do opisywanych wydarzeń, dać mu wyobrażenie, jak faktycznie wyglądały walki w obronie Polski w 1939 r.

 

Gdzie kupić publikacje:

Wrocław

do góry