Nawigacja

Książki – Wrocław

Zagadnienia ukraińskie w powiecie lubińskim (1947–1989)

Jarosław Syrnyk, Zagadnienia ukraińskie w powiecie lubińskim (1947–1989), Lubin – Wrocław 2007, 88 s. (zeszyty lubińskie nr 11)

Badania dotyczące ludności ukraińskiej na terenie powiatu lubińskiego nie stały się jak dotychczas przedmiotem odrębnej monografii. Zagadnienie to było natomiast wielokrotnie, lecz w sposób wybiórczy, ujmowane w pracach dotyczących problematyki ukraińskiej (łemkowskiej) na Dolnym Śląsku. Szczegółowy stan badań został przedstawiony w dysertacji doktorskiej autora niniejszej publikacji [...]. Niniejsza praca stanowi w pewnym sensie rozwinięcie wspomnianej monografii, a także jej uszczegółowienie w zakresie zawężonego obszaru badawczego.

Podstawą źródłową prezentowanego opracowania jest dokumentacja zgromadzona głównie w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, oddziale tegoż Archiwum w Legnicy oraz IPN w Warszawie i we Wrocławiu. Skorzystano również z wcześniejszych kwerend, przeprowadzonych w Archiwum Akt Nowych w Warszawie (AAN).

Książka została przygotowana w układzie chronologiczno-problemowym. Składa się z trzech rozdziałów. W pierwszym przedstawione zostały zasadnicze informacje na temat kwestii ukraińskiej w Polsce po II wojnie światowej. W drugim rozdziale omówiono przeprowadzenia akcji „Wisła” na terenie powiatu lubińskiego oraz różne aspekty funkcjonowania społeczności ukraińskiej w latach 1947–1956. W rozdziale trzecim, który chronologicznie zamyka się w latach 1956–1989, zajęto się zmianiami, jakie w zakresie narodowościowym nastapiły po przyjęciu uchwały Biura Politycznego KC PZPR z kwietnia 1952 r., i ich wpływem na społeczność ukraińską powiatu lubińskiego. W ramach tego rozdziału wyodrębniono podziały dotyczące procesów demograficznych, społecznych, działalności kulturalno-oświatowej UTSK, zagadnień religijnych, a także kwestii łemkowskiej.

(Fragment Wstępu)

do góry