Nawigacja

Aktualności

„Fotorama życia polskiego” – wydanie specjalne z 1970 roku poświęcone gen. Andersowi w związku z jego śmiercią

Udostępniamy wyjątkowy egzemplarz „Fotoramy życia polskiego”. Jest to specjalny numer wydany w związku ze śmiercią generała Władysława Andersa. Pochodzi ze zbiorów prof. Bogusława Polaka.

12 maja 1970 r. w Londynie zmarł generał Władysław Anders. Tak go wspominał Prezydent RP na uchodźstwie Kazimierz Sabbat:

„Piękna jest karta służby żołnierskiej Władysława Andersa, tworzywo wielkiego eposu, jaki zapewne w przyszłości podejmie polska literatura. Ten epos rozpoczyna służba w obcym mundurze, bo taki był los Polaków. Tam już okazały się dowódcze talenty młodego oficera. Razem ze swym pokoleniem przeżył uniesienia odzyskania niepodległości i przywdziania munduru polskiego. Zabłysnął w wojnie polsko-bolszewickiej. W roku 1939 w ustawicznych walkach przeszedł całą Polskę od północy do południa, wałcząc z Niemcami i z Rosjanami. Przeszedł więzienia sowieckie, a następnie z łagierników, zesłańców, skazańców stworzył Armię Polską w Rosji, która mimo szkorbutu, tyfusu, głodu i zimna przetrwała, aby zmienną koleją losów znaleźć się w Persji, w Ziemi Świętej i wreszcie na historycznych szlakach legionów Dąbrowskiego we Włoszech, by jak oni stanąć na Kapitolu. Historia Polski zawdzięcza jemu legendę zwycięstwa pod Monte Cassino. Na tej legendzie wychowywać  się będą przyszłe pokolenia”.

 

do góry