Nawigacja

Aktualności

Spotkanie Klubu Ludzi z literą »P« – Wrocław, 17 stycznia 2020

17 stycznia bieżącego roku w Zespole Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu miały miejsce uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu pracy przymusowej zorganizowane przez Klub Ludzi z literą »P« przy Towarzystwie Miłośników Wrocławia.

Obóz mieścił się w niemieckim wówczas Wrocławiu przy ul. Hauke-Bosaka i pracowali w nim w latach 1939–1945 w nieludzkich warunkach przede wszystkim Polacy deportowani  z terenów Generalnego Gubernatorstwa i ziem polskich włączonych do III Rzeszy, którzy przez Niemców zmuszenie byli do noszenia zanku z literą »P« na ubraniu, abydodatkowo ich stygnmatyzować w niemieckim otoczeniu.

W trakcie uroczystości pod tablicą pamiątkową poświęconą ludziom ze znakiem »P« złożono pamiątkowe wieńce i kwiaty, a podczas spotkania z żyjącymi świadkami historii nie zabrakło wspomnień i łez wzruszenia. 

Na ręce wicedyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu dr Katarzyny Pawlak-Weiss zostały przekazane dwa tomy wywiadów z byłymi robotnikami przymusowymi pracującymi w dawnym Breslau w czasie II wojny światowej, aby je zdigitalizować w naszym Archiwum Oddziałowym i udostępnić badaczom. Te unikatowe realcje Polaków zmuszanych do ciężkiej pracy na rzecz gopodarki III Rzeszy zostały wysłuchane i spisane przez uczniów Technikum Elektrycznego w latach 50. ubiegłego wieku i stanowią niezwykle cenny dokument dla badania losów Polaków w niemieckim Wrocławiu czasów wojny.

Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej reprezentowała wicedyrektor oddziału dr Katarzyna Pawlak-Weiss oraz Jerzy Rudnicki z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu. Dr Katarzyna Pawlak-Weiss udzielila również krótkiej wypowiedzi dla TVP3 Wrocław o obozie pracy przymusowej Burgweide na wrocławskich Sołtysowicach. Poniżej link do tego materiału (otwiera się po kliknięciu w zdjęcie):

Na pierwszym zdjęciu – Książka pracy (niem. Arbeitsbuch Für Ausländer) – dokument identyfikacyjny dla polskiego robotnika przymusowego wydany w 1942 roku oraz odznaka z literą »P«, którą wszyscy polscy robotnicy musieli nosić w celu łatwego odróżnienia ich od ludności niemieckiej.

Zdjęcia:
Wikimedia Commons
TVP3 Wrocław
Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu 
Adam Pacześniak

do góry