Nawigacja

Aktualności

Spotkanie Wigilijne w Starym Grodkowie – 22 grudnia 2019

W ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem pod Starym Grodkowem odbyło się spotkanie osób zaangażowanych w prace poszukiwawcze na poniemieckim lotnisku oraz w obrębie majątku Scharfenberg pod Malerzowicami Wielkimi związane z miejscem kaźni żołnierzy NSZ z oddziałów kpt. Henryka Flamego „Bartka” zamordowanych w 1946 roku.

Przypomnijmy, że w wyniku prac prowadzonych w tych miejscach przez zespół IPN ujawniono szczątki ludzkie należące do żołnierzy NSZ z oddziałów leśnych kpt. Henryka Flamego „Bartka” zamordowanych na skutek operacji „Lawina”. Prace wspierali okoliczni mieszkańcy.

W przedwigilijnym spotkaniu udział wzięli m.in. członkowie Stowarzyszenia Kryptonim T-4 im. rotmistrza Witolda Pileckiego z prezesem Marcinem Kruszyńskim, członkowie Stowarzyszenia „Bartek” z sołtysem Starego Grodkowa panem Michałem Niedzielskim oraz dyrektor Zespołu Szkół z Grodkowa im. Żołnierzy Niezłomnych, pani Danuta Trzaskawska.

Pełniący Obowiązki Naczelnika Delegatury IPN w Opolu dr Tomasz Greniuch podziękował zgromadzonym osobom za zaangażowanie i pamięć oraz – w imieniu prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa IPN – wręczył albumowe wydawnictwa IPN z pamiątkową dedykacją prof. Szwagrzyka. Dr Greniuch nakreślił plan przyszłorocznych upamiętnień związanych ze Starym Grodkowem i Scharfenbergiem, m.in. wytyczenie edukacyjnego szlaku martyrologii żołnierzy podziemia niepodległościowego na Opolszczyźnie i zaprosił uczestników do współpracy przy tym projekcie. Następnie uczestnicy spotkania przeszli na polanę śmierci, gdzie w 2016 r. zespół IPN ujawnił szczątki żołnierzy „Bartka” i tam – pod kamiennym krzyżem – zapalono symboliczne lampki oraz wspólnie odmówiono modlitwę za dusze zamordowanych w tym miejscu żołnierzy, którzy nie doczekali Wigilii 1946 r.

fot. Roman Bradtke

do góry