Nawigacja

Aktualności

Upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz bohaterskiej obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 r.

Z inicjatywy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, przy współudziale Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, wrocławscy krótkofalowcy przeprowadzili radiową akcję okolicznościową trwającą od września do grudnia 2019 roku, która była poświęcona 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz bohaterskiej obronie Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 r.

Akcja polegała na nawiązaniu ponad 800 łączności radiowych z radioamatorami z ponad 40 krajów na całym świecie. Łączności radiowe nawiązywane były przez radioamatorską stację ze znakiem wywoławczym HF80NMW (no more war). Każda łączność jest potwierdzana wydaną przez Oddziałe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu specjalną kartą (tzw. karta QSL), zawierającą obok wymaganych danych o połączeniu, istotną w krzewieniu wiedzy historycznej informację w języku polskim i angielskim o wydarzeniach września 1939 roku, szczególnie związanych z obroną Poczty Polskiej w Gdańsku.

Warto podkreślić, że krótkofalowcy – oprócz opisanego przedsięwzięcia podjętego obecnie we współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu – uczestniczą również w innych akcjach radiowych upamiętniających wydarzenia historyczne, włączają się w działania edukacyjne i promocyjne, głównie w zakresie politechnizacji dzieci, młodzieży i osób starszych. Krótkofalowcy tworzą również niezależne sieci łączności ratunkowej i kryzysowej (emergency communication), które mogą być wykorzystane w czasie powodzi, działań ratunkowych, a nawet obronnych państwa.

Więcej o tej akcji w załączniku do ściągnięcia poniżej.

do góry