Nawigacja

Aktualności

Warsztaty dla młodzieży przygotowujące do V Dolnośląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich – Wrocław, 9 i 17 grudnia 2019

7 lutego 2020 r. odbędzie się V Dolnośląski Turniej Debat Oksfordzkich. Oddział IPN we Wrocławiu aktywnie włączył się w przygotowanie młodzieży szkół średnich do debaty, organizując warsztaty, na którą składała się część merytoryczna (wykłady historyczne pracowników IPN) oraz praktyczna. Za nami już oba cykle warsztatów przygotowujących uczniów szkół średnich do V Dolnośląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich, które odbyły się we Wrocławiu 9 i 17 grudnia 2019.

Szkolenie 7 grudnia 2019

W szkoleniu, które miało miejsce w siedzibie oddziału IPN we Wrocławiu wzięli udział uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr IX im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu, I Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Iwaszkiewicza w Namysłowie, Liceum Ogólnokształcącego im. II Armii Wojska Polskiego w Trzebnicy oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku.

Warsztaty podzielone zostały na dwie części: merytoryczna i praktyczną. W pierwszej młodzież poznała tematykę, z zakresu której zostaną ułożone tezy na turniej, natomiast w drugiej uczyła się zasad debaty oksfordzkiej.

 

 

W części merytorycznej uczniowie wysłuchali trzech wystąpień:

  • Wybuch w elektrowni atomowej w Czarnobylu i jego skutki (opowiedział o tym dr Kamil Dworaczek z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu)
  • Sowieckie deportacje Polaków w XX w. (opowiedział o nich Marek Gadowicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu)
  • Znaczenie Napoleona Bonaparte w procesie odzyskania niepodległości przez Polskę (opowiedział o tym dr Andrzej Olejniczak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu)

Część praktyczną, czyli kilkugodzinne warsztaty z debaty oksfordzkiej i wystąpień publicznych prowadził Jan Piosik z Fundacji Projekty Edukacyjne.

Szkolenie 16 grudnia 2019
 
W szkoleniu, które miało miejsce w siedzibie oddziału IPN we Wrocławiu wzięli udział uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr IX im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu im. Bolesława Chrobrego,, Liceum Ogólnokształcącego nr XII we Wrocławiu i I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku.
 

W części merytorycznej uczniowie wysłuchali trzech wystąpień:

  • Wpływ pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski na powstanie Solidarności (opowiedział o tym dr Grzegorz Waligóra z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu)
  • Decyzja o zdobyciu Monte Casino była okupiona zbyt dużą ilością ofiar polskich żołnierzy (opowiedział o tym dr hab. Jerzy Kryszak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu)
  • Architekci Ludowego Wojska Polskiego (opowiedziała o tym dr Iwona Demczyszak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu)

Nad całością czuwała dr Iwona Demczyszak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu – regionalna koordynatorka projektu edukacyjnego „Dolnośląski Turniej Debat Oksfordzkich”.

do góry