Nawigacja

Aktualności

„Wieczornica” wspomnień w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – Opole, 13 grudnia 2019

W 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, przy pomniku Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego na Placu Wolności w Opolu zgromadzili się świadkowie wydarzeń sprzed 38 lat. Po krótkim wstępie dr. Tomasza Greniucha z Delegatury IPN w Opolu, głos zabrali świadkowie historii i opozycjoniści antykomunistyczni.

Swoimi wspomnieniami z uczestnikami „wieczornicy” podzielili się m.in. Wiesław Ukleja – założyciel i przewodniczący Tymczasowego Komitetu Założycielskiego NZS w Opolu, internowany w Opolu, Nysie, Grodkowie i Uhercach, Bartosz Morawski i Joachim Pawliczek – 38 lat temu harcerze z „czarnej trzynastki” słynnej z przeprowadzania akcji „małego sabotaży”, a także Jan Jacek Ziomek z Otmuchowa, Bogusław Bardon, Jerzy Łysiak i Antoni Klusik – internowani w okresie trwania stanu wojennego. Podczas uroczystości wartę przy pomniku wystawili harcerze ZHR Chorągwi Ziemi Opolskiej im. rtm. Witolda Pileckiego.

 

 

Na zakończenie „wieczornicy” zapalono pod pomnikiem znicze symbolizujące Światło Wolności. W tym samym czasie Światło Wolności zapłonęło także w oknie Delegatury IPN w Opolu, którym symbolicznie uczciliśmy gen. Tadeusza Bieńkowicza „Rączego”, zmarłego tego dnia uczestnika walki z Niemcami i sowietami, kawalera orderu Virtuti Militari oraz więźnia z okresu stalinowskiego. Wieczorne wydarzenie zgromadziło na opolskim placu Wolności ponad trzydziestu dawnych opozycjonistów z całego regionu oraz wielu mieszkańców stolicy regionu.

 

 

Organizatorem „wieczornicy” była Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, a współorganizatorami Wojewoda Opolski, Urząd Miasta Opola, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej oraz Polska Fundacja Historyczna. Wydarzenie zorganizowane przez IPN było okazją do integracji środowisk opozycjonistów, którzy już zapowiedzieli swój udział w kolejnych spotkaniach „wieczornic”.

 

 

​Opr. Tomasz Greniuch

Zdjęcia: Tomasz Greniuch (IPN) i Karina Grytz-Jurkowska (Gość Niedzielny)

 

do góry