Nawigacja

Aktualności

Promocja „Encyklopedii Solidarności” t. 3 we Wrocławiu – 13 grudnia 2019

Promocja trzeciego tomu monumentalnej publikacji „Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989”.

Spotkanie promujące „Encyklopedię Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989” – t. 3 wydanej w 2019 roku

13 grudnia 2019, w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, w siedzibie Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” miało miejsce spotkanie promujące tom 3 „Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1987–1989”. O projekcie opowiadali wrocławscy redaktorzy naukowi tego tomu, pracownicy Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu: dr Grzegorz Waligóra (redaktor naczelny), dr Łukasz Sołtysik (zastępca redaktora naczelnego) i dr Kamil Dworaczek (sekretarz) oraz jeden z pomysłodawców i inicjatorów całego projektu Przemysław Miśkiewicz (Stowarzyszenie „Pokolenie” w Katowicach). Licznie zgromadzona publiczność, w tym dawni opozycjoniści (np. Marek Muszyński, Antoni Lenkiewicz, Mikołaj Iwanow, Pawel Skrzywanek), z uwagą wysłuchali jak powstawało to dzieło.

 

Tom 3 „Encykolopedii Solidarności” zawiera biogramy 90 osób, które aktywnie wdziałały w strukturach niezależnych na terenie Wrocławia. Wielu spośród nich przybyło na promocję, a każdy z nich otrzymał od dyrektora Odziału IPN we Wrocławiu dr. Andrzeja Drogonia jeden egzemplarz wydawnictwa.

 
„Encyklopedia Solidarności” to projekt dokumentacyjny, który realizowany jest od roku 2008 przez Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie „Pokolenie” w Katowicach. Encyklopedia wydawana jest w systemie holenderskim (każdy tom od A do Z). Pierwszy tom ukazał się w roku 2010, drugi w 2012, trzeci w 2019. 

„Encyklopedia Solidarności” to największe kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976–1989, ma na celu możliwie wszechstronne przedstawienie ludzi, struktur organizacyjnych, wydawnictw oraz wydarzeń towarzyszących genezie i działalności tego wielkiego ruchu społecznego, aż do chwili załamania się dyktatury komunistycznej w 1989 r. Hasła i biogramy, przygotowane przez dziesiątki autorów, współpracujących z koordynatorami w oddziałach IPN, trafiają do redakcji naukowej „Encyklopedii Solidarności”. Trzeci tom, zawierający 1519 biogramów i haseł rzeczowych (opracowanych przez ponad 230 autorów) przygotowała redakcja naukowa w składzie: dr Grzegorz Waligóra (redaktor naczelny), dr Kamil Dworaczek (sekretarz), Leszek Próchniak, Łukasz Sołtysik (zastępca redaktora naczelnego) i dr Marcin Zwolski.

Spotkanie promujące wydanie tomu 3 „Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989” 

 

 

termin: 13 grudnia 2019 o godz. 12.00

miejsce: siedziba Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu, pl. Solidarności 1/3/5, IV piętro.

Rozmowa radiowa o kulisach powstawania trzeciego tomu „Encyklopedii Solidarności”

Z redaktorami tomu – dr. Łukaszem Sołtysikiem i dr. Grzegorzem Waligórą z Oddziału IPN we Wrocławiu, a także dyrektorem wrocławskiego oddziału IPN dr. Andrzejem Drogoniem oraz dr. Mariuszem Patelskim z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego rozmawiają w audycji „Tak było naprawdę” dziennikarze Radia Opole Wiktor Krzewicki i Bolesław Bezeg (link otwiera się po kliknięciu na grafikę).

Galeria zdjęć z wręczenia bohaterom biogramów trzeciego tomu „Encyklopedii Solidarności” egzemplarza publikacji
 
do góry