Nawigacja

Aktualności

Obchody 39. rocznicy głodówki kolejarskiej we Wrocławiu – 20 października 2019

To był jeden z najdramatyczniejszych protestów w czasie 16 miesięcy legalnego istnienia „Solidarności”. Komunistyczne władze nie zamierzały ani realizować porozumień sierpniowych, ani postulatów kolejarzy. Głodówka kolejarzy we Wrocławiu trwała prawie tydzień (od 21 do 27 października 1980 r.) i zakończyła się sukcesem – spowodowała, że ponadczterystutysięczna rzesza pracowników PKP aktywnie włączyła się w budowę NSZZ „Solidarność”.

Uroczystości upamiętniające głodówkę rozpoczęły się od przemarszu orkiestry kolejowej i pocztów sztandarowych przez cały Dworzec Główny PKP we Wrocławiu na peron III. Tam po krótkiej modlitwie pod figurą św. Katarzyny wszyscy udali się specjalnym pociągiem do lokomotywowni, w której Bp Andrzej Siemieniewski z grupą księży odprawił mszę św. w intencji kolejarzy. W homilii mówił o konieczności unikania nienawiści, nawiązując do nauczania ks. Jerzego Popiełuszki, którego tragiczną śmierć wspominaliśmy 19 października.

Po nabożeństwie sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski wręczył przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości uczestnikom strajku w 1980 roku. W imieniu uczestników głodówki, jeden z nich, Zbigniew Iwaniuk podziękował za docenienie walki kolejarzy o wolne związki zawodowe.

O kontekście historycznym strajku sprzed 39 lat mówiła dr Katarzyna Pawlak-Weiss podkreślając znaczenie strajku dla rodzącej się „Solidarności”. Każdy z mówców: Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” Kazimierz Kimso, prezes PKP SA Krzysztof Mamiński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel w kilku słowach odniósł się do znaczenia protestu we wrocławskiej lokomotywowni. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wydane przez Oddział IPN we Wrocławiu kalendarze na rok 2020, które powstały z inicjatywy i dzięki ogromnemu zaangażowaniu dr. Kamila Dworaczka z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu.

Sygnałem do złożenia wieńców pod pomnikiem św. Katarzyny był gwizd parowozu TKh05353, którego właścicielem jest Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

do góry