Nawigacja

Aktualności

Spotkanie dla dolnośląskich nauczycieli historii na Zamku Książ – 16 października 2019

Jak uczyć w szkołach historii, jak korzystać z wyników najnowszych badań, jakim posługiwać się językiem, jakiej używać terminologii – o tym mogli usłyszeć nauczyciele historii pracujący w dolnośląskich szkołach podczas kilkugodzinnego spotkania zorganizowanego przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN we Wrocławiu i Wydawnictwo IPN na Zamku Książ w Wałbrzychu.

Zamek Książ w Wałbrzychu gościł 16 października grupę nauczycieli historii, którzy na zaproszenie Oddziałowego Biura Badań Historycznych (OBBH) IPN we Wrocławiu i jego naczelnika – prof. Roberta Klementowskiego przybyli do dawnej siedziby Hochbergów, aby podyskutować o sposobach nauczania o II wojnie światowej. Naukowcy z naszego oddziału IPN przedstawili najnowsze wyniki badań nad II wojną światową, pokazali problemy związane z narracją o latach 1939–1945 czy wyjaśnili kilka kwestii terminologicznych, wskazując np. na niewłaściwość niezwykle popularnych terminów „Wojna obronna 1939” czy „Kampania wrześniowa”, które należałoby zastąpić terminem „Kampania polska”. W bardzo przystępny sposób wyjaśnił to dr Daniel Koreś z OBBH, podkreślając ich pochodzenie z propagandy okupantów: Goebbels obiecywał o 3-tygodniową kampanię przeciw Polsce we wrześniu, a dla Związku Sowieckiego II wojna światowa zaczęła się w 1941.

Wydawnictwo IPN, które było jednym ze współorganizatorów spotkania, przygotowało dla uczestników drobny podarunek – pakiet złożony z kilku publikacji IPN poruszających różne tematy związane z II wojną światową. A na stoisku można było zaznajomić się z ofertą wydawniczą IPN.

Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany poglądów i doświadczeń. Po zakończeniu części naukowej przybyli nauczyciele zwiedzili wnętrza pałacowe oraz udostępnione równo rok temu podziemia, będące częścią projektu „Riese”.

do góry