Nawigacja

Aktualności

Operacja Market Garden w zasobie Archiwum IPN we Wrocławiu

W zasobie Archiwum IPN we Wrocławiu znajdują się dokumenty dotyczące żołnierzy 1. SBS i ich powojennych losów w kraju. Dziś prezentujemy świadectwo ukończenia kursu Szkoły Podoficerskiej 1. SBS starszego strzelca Mariana Warnickiego, z podpisem płk. Sosabowskiego.

W zasobie Archiwum IPN we Wrocławiu znajdują się dokumenty dotyczące żołnierzy 1. SBS i ich powojennych losów w kraju. Dziś prezentujemy świadectwo ukończenia kursu Szkoły Podoficerskiej 1. SBS starszego strzelca Mariana Warnickiego, z podpisem płk. Sosabowskiego. Warnicki pochodził z wschodnich terenów II RP, w 1939 r. był wielokrotnie aresztowany przez Sowietów, a w 1941 r. wcielony do sowieckiego wojska. Następnie wraz z Armią gen. Andersa ewakuował się do Iraku, a ostatecznie do Anglii, gdzie dostał przydział do wojsk spadochronowych. W 1944 r. brał udział w operacji na kontynencie. W 1947 r. powrócił do Polski i pracował jako urzędnik w przemyśle drzewnym. Swój stosunek do komunistycznej władzy wyrażał usuwając sowieckie symbole z nagrobków czerwonoarmistów, za co w 1948 r. został aresztowany. Zmarł 18 kwietnia 1989 r. Cztery lata później śledztwo unieważniono.

W dniach 17–26 września 1944 r. na terenie okupowanej Holandii miała miejsce największa operacja powietrzno-desantowa wojsk alianckich z udziałem żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Polacy, przy wsparciu spadochroniarzy brytyjskich, mieli zdobyć i utrzymać jeden z 3 mostów w okolicy Arnhem, do czasu nadejścia wsparcia z lądu. Celem operacji było obejście niemieckich umocnień i zajęcie terenów przemysłowych III Rzeszy, co miało skrócić działania wojenne w Europie. Operacja zakończyła się niepowodzeniem aliantów, za które niesłusznie obarczono winą dowódcę Brygady gen. Stanisława Sosabowskiego.

Poniżej krótka fotorelacja z obchodów 75. rocznicy operacji Market Garden z udziałem członków zaprzyjaźnionej grupy rekonstrukcji historycznych First to Fight z Anglii i Belgii. 21 września br. złożyli kwiaty pod pomnikiem Surge Polonia w Driel, upamiętniającym wkład Polaków w wyzwolenie Holandii. Polscy rekonstruktorzy wcielili się w żołnierzy 3 Batalionu 8 Kompanii kpt. Ignacego Gazurka, który zginął w walce 24 września 1944 i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym w Oosterbeeck.

Oprac. JoDa

do góry