Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Wyjazdowe szkolenie dla nauczycieli (Łambinowice, Nysa, Bílá Voda) – 28 sierpnia 2019

W środę 28 sierpnia br. gościła na Opolszczyźnie na grupa nauczycieli i wychowawców ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego „Dom dla Chłopców" im. św. Stanisława Kostki w Częstochowie. W ramach realizowanego we współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu cyklu „Spotkań z historią”, uczestniczyli oni w wyjazdowym szkoleniu – seminarium odbywającym się tym razem z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez dr. Tomasza Gałwiaczka i dr. Stanisława A. Bogaczewicza z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej we Wrocławiu oraz Andrzeja Koziara z Delegatury IPN w Opolu. Uczestnicy zajęć przebywając w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach (niem. Lamsdorf) mieli sposobność zapoznania się z historią obozu sięgającą okresu wojny francusko-pruskiej 1870–1871 r., pierwszej wojny światowej oraz martyrologią jeńców wojennych w czasie II wojny światowej. 
Problematyka zagadnień podjętych w Nysie dotyczyła pamiątek przeszłości tego miasta – zachowanych śladów związków społecznych, kościelnych, kulturalnych z Wrocławiem, z uwzględnieniem elementów potwierdzających więzi tego regionu z Polską, a także dziejów miasta i ludności u schyłku oraz po zakończeniu II wojny światowej. Na zdjęciach z Nysy warto zwrócić uwagę na kielich mszalny przestrzelony przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 roku.
Ostatnim elementem szkolenia był pobyt „w czeskim miejscu pamięci” w Bílej Vodzie. Miejscowość ta jest wymownym symbolem martyrologii Kościoła katolickiego w Czechosłowacji pod rządami komunistów oraz miejscem zesłania od 1950 r. sióstr zakonnych żyjących w tym państwie.

 

  • Kielich mszalny przestrzelony przez żołnierzy Armii Czerwonej w Nysie w 1945 roku.
    Kielich mszalny przestrzelony przez żołnierzy Armii Czerwonej w Nysie w 1945 roku.
  • Kielich mszalny przestrzelony przez żołnierzy Armii Czerwonej w Nysie w 1945 roku.
    Kielich mszalny przestrzelony przez żołnierzy Armii Czerwonej w Nysie w 1945 roku.
do góry