Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Ukradzione dzieciństwo” przed Dworcem Głównym PKP we Wrocławiu – 30 sierpnia – 7 października 2019

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej 30 sierpnia 2019 o godzinie 12.00 Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu otworzyło wystawę „Ukradzione dzieciństwo”.

Ekspozycja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Pokazuje jak wyglądało ich życie, a także jak zmieniło się w czasie wojny. Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę. Ekspozycja odnosi się do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych II Rzeczypospolitej w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.​ Brutalnie przerwane przez wojnę i okupację dzieciństwo pozostawiło w ich życiu ogromną traumę. Historia „ukradzionego” polskim dzieciom dzieciństwa nie kończy się w 1945 r. – ocalałe z pożogi wojennej okaleczone fizycznie i psychicznie zarażały one swoimi przepełnionymi grozą wspomnieniami kolejne pokolenia Polaków, przenosząc wojenną traumę do czasów współczesnych.

Wystawa podzielona jest na siedem części, które obrazują dzieci w różnych rolach życiowych:

I Dzieci – życie przedwojennych dzieci, w tym mniejszości; II Obrońcy; III Oszukani?; IV Ofiary; V Obserwatorzy; VI Okaleczeni; VII Emigranci.

 Wystawa będzie eksponowana przy ul. J. Piłsudskiego przed Dworcem​ Głównym PKP do 7 października br.

 Wstęp wolny.

do góry