Nawigacja

Aktualności

I Powiatowy Konkurs Historyczny Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni pod hasłem „Nie jesteśmy żadną bandą”

Konkurs odbył się pod patronatem Oddziału IPN we Wrocławiu

1 marca 2019 roku w Bystrzycy Kłodzkiej odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pierwszym punktem programu była uroczysta msza święta w kościele pw. św. Michała Archanioła. W nabożeństwie uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących wraz z pocztami sztandarowymi szkół wchodzących w skład zespołu, tj. Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Bystrzycy Kłodzkiej, a także mieszkańcy miasta.

Następnie w Auli Zespołu Szkół rozpoczął się I Powiatowy Konkurs Historyczny Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni pod hasłem „Nie jesteśmy żadną bandą”. Rozpoczęcie konkursu poprzedziło otwarcie, przez dyrektora szkoły Pawła Popiela, który był pomysłodawcą konkursu i związanych z nim uroczystości, wystawy „Czas niezłomnych” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

W czasie konkursu uczniowie reprezentujący 13 szkół z terenu powiatu kłodzkiego odpowiadali, za pomocą pilotów, na pytania testowe wyświetlane na ekranie. W pierwszym etapie odbyły się 3 tury po 5 pytań. Po każdej odpowiedzi na pytanie były wyświetlane wyniki, a nauczyciele historii Norbert Ryznar i Rafał Marek objaśniali prawidłowe odpowiedzi. Po tej części zostało wyłonionych 6 drużyn w dwóch kategoriach – szkoły podstawowe i gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne, które zmierzyły się z 7 pytaniami finałowymi. Ostatecznie kolejność przedstawia się następująco: pierwsze miejsce zajęła Samorządowa Szkoła Podstawowa w Międzylesiu, którą reprezentowali Oliwia Neter i Michał Dudek pod opieką nauczycielki Moniki Kulbaki, drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów zajęło Gimnazjum Publiczne im. gen. Stanisława Maczka w Lądku Zdroju reprezentowane przez Miłosza Krzonkalę i Łukasza Kusia – nauczyciel Kazimierz Gabruś, trzecie miejsce przypadło w udziale reprezentacji Szkoły Podstawowej nr 6 im. Unii Europejskiej w Kłodzku w składzie: Ksawery Krzywiecki i Kajetan Zwierzyński – nauczyciel Agnieszka Metych. Wśród szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kłodzku – Wiktoria Bieżyńska i Kinga Łuka, pod kierunkiem Izabeli Kapitan, drugie miejsce wywalczyła reprezentacja gospodarzy – I Liceum Ogólnokształcące z Bystrzycy Kłodzkiej – Dominika Malicka i Karol Kunicki, pod opieką Łukasza Puchalskiego, a trzecie miejsce drużyna Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego z Kłodzka: Patryk Wolak i Krystian Niewiadomski.

Po emocjonującym finale nauczyciele i uczniowie udali się do przygotowanej dla nich kawiarenki, gdzie mogli częstować się domowym ciastem upieczonym przez nauczycielki LO w Bystrzycy Kłodzkiej.

O godzinie 12.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbył się spektakl przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej. Uczestnicy konkursu, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół oraz zaproszeni goście, wśród których byli burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma, przedstawiciel Dolnośląskiego Kuratora Oświaty – starszy wizytator Mariusz Kałwak, dyrektor Biura Senatora RP Mariusz Borcz i Oficer Wydziału Rekrutacji kpt Damian Antonik oraz mogli poznać fakty z życia Danuty Siedzikówny „Inki”, Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielarza, Józefa Kurasia „Ognia” i innych żołnierzy niezłomnych, walczących o wolność Polski z sowieckim zaborcą i jego poplecznikami. Fragmenty wierszy i prozy przeplatane były urywkami filmów i młodzieżowymi utworami poświęconymi „Wyklętym”.

Na zakończenie cała sala w hołdzie bohaterom odśpiewała hymn narodowy.

 

do góry