Nawigacja

Aktualności

IV Dolnośląski Turniej Debat Oksfordzkich już za nami

24 stycznia 2019 r. w IX Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu odbył się IV Dolnośląski Turniej Debat Oksfordzkich, organizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu w ramach ogólnopolskiego projektu Turniej Debat Historycznych.

To już kolejna edycja potyczek na argumenty, w której udział wzięli uczniowie szkół średnich z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. W tym roku do projektu zgłosiło się 12 drużyn, z czego 8 znalazło się w Turnieju. Na początku rozegrano fazę grupową, w której walczył „każdy z każdym”. Z fazy grupowej wyłoniono cztery najlepsze drużyny, które zmierzyły się ze sobą w półfinale. Następnie odbył się finał o I i III miejsce. Po pasjonującej walce na argumenty na podium stanęły drużyny z następujących szkół:

  1. XII Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego we Wrocławiu
  2. II Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja w Wałbrzychu
  3. IX Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego we Wrocławiu

Tezy nad którymi debatowali uczniowie dotykały tematyki niepodległościowej, opozycji w PRL, oraz kultury. Z okazji minionego już roku, ale wciąż żywego ze względu na pamięć o 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, teza finałowa brzmiała: Czyn zbrojny Józefa Piłsudskiego miał największe znaczenie dla odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. W debacie o pierwsze miejsce zmierzyły się ze sobą drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu i XII Liceum Ogólnokształcącego z Wrocławia. Po werdykcie jury uczniowie mieli możliwość wysłuchania komentarza historycznego wygłoszonego przez dr. Daniela Koresia z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, specjalisty zajmującego się historią polskiego czynu zbrojnego w I poł. XX w.

Drużyna zwycięska będzie reprezentować nasz region podczas ogólnopolskiego finału w Warszawie.

IV Dolnośląski Turniej Debat Oksfordzkich jako ważna inicjatywa o ugruntowanej tradycji, został dostrzeżony i wyróżniony przez Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego, który skierował do uczestników Turnieju list. List został odczytany podczas uroczystego otwarcia Turnieju.

Koordynatorem DTDO jest dr Iwona Demczyszak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

do góry