Nawigacja

Aktualności

Wykład „O Niepodległą. Rok 1918” – Legnica, 22 listopada 2018

22 listopada 2018 roku w Muzeum Miedzi w Legnicy odbył się wykład Wojciecha Trębacza, naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa we Wrocławiu pt.  „O Niepodległą. Rok 1918”.  Było to kolejne spotkanie, tym razem dotyczyło 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości ale także prowadzonego przez Oddział IPN projektu „Ocalamy”.

„Ocalamy” to projekt symbolicznego znakowania grobów bohaterów walk powstańczych i wyzwoleńczych, pochowanych na terenie Dolnego Śląska, specjalnym insygnium. W listopadzie 2018 roku oznakowane zostaną miejsca pochówku uczestników walk związanych z tworzeniem państwa polskiego, m.in. Legionistów, Powstańców Śląskich i Wielkopolskich czy uczestników wojny polsko-bolszewickiej.

Organizatorzy akcji w kolejnych latach zamierzają uhonorować groby kolejnych bohaterów pochowanych na Dolnym Śląsku: żołnierzy Września ’39, żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych, ofiar i tych, którzy opierali się systemowi komunistycznemu po 1945 r. Merytoryczne wsparcie zarówno obecnej akcji, jak i przyszłym inicjatywom zapewni Instytut Pamięci Narodowej.

do góry