Nawigacja

Aktualności

Spektakl „Głosy” na podstawie książki Bohdana Urbankowskiego – Wrocław, 24 listopada 2018

Patronat nad wydarzeniem objął dr Jarosław Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

24 listopada o godz. 19.30 we wrocławskiej katedrze został wystawiony spektakl „Głosy”, oparty na dziele niezłomnego poety, prozaika, filozofa, historyka i publicysty Bohdana Urbankowskiego. To dokument zapisany wierszem. Wstrząsający opis piekła niemieckich obozów koncentracyjnych.

„Głosy” to spektakl oparty na dziele Bohdana Urbankowskiego (ur. 1943 r. syn Mieczysława, oficera AK, uczestnika Powstania Warszawskiego, więźnia obozów koncentracyjnych Auschwitz, Buchenwald, Leitmeritz). Autora najlepiej opisuje honorowy tytuł Księcia Poetów i Laur Posła Prawdy przyznane mu w 1993 r. Bezkompromisowe dążenie do Prawdy, nie uleganie naciskom, wierność Polsce i ideałom II Rzeczpospolitej opłacił wielokrotnie bezrobociem, rugowaniem z uczelni z wilczym biletem (jako wykładowca), spychaniem na margines. Wciąż mało znany, zbyt rzadko czytany i cytowany – tytan pracy, autor monografii Herberta, Mickiewicza, Piłsudskiego, Dostojewskiego i Wojtyły, kilkudziesięciu dramatów, ponad 50 publikacji (zbiorów esejów, poezji, prac filozoficznych i historycznych). Najważniejsze w jego twórczości prozatorskiej pozostają „Czerwona Msza” i „Źródła. Z dziejów myśli polskiej”. „Czerwona Msza” – ukazująca zarówno tych literatów którzy wdali się w „romans” z okupantem sowieckim po 17września 1939 r. i zainfekowali kulturę polską zdradą i nihilizmem, oraz tych, którzy wypowiadając swe „non possumus” zostali skazani na nieistnienie, zapomnienie w świadomości Narodu. „Źródła” – to z kolei monumentalna praca (cztery tomy ponad trzy tysiące stron) zawierająca sylwetki, tło historyczne, analizę dzieł, oraz teksty źródłowe filozofów polskich (ale myliłby się ten, kto uważałby, że to tylko sensu stricte filozofowie: znajdziemy tu bowiem myśl państwowotwórczą, która kazała utrwalić legendy o św. św. Stanisławie i Wojciechu, prawodawstwo według Pawła Włodkowica, porządek świata według Kopernika… aż po Jana Pawła II ).

Pośród wielu zbiorów poezji najważniejsze są z pewnością „Głosy” – pisane przez całe niemal życie (od 1968 r.). Jest to poetycki zapis rzeczywistości obozów koncentracyjnych Buchenwaldu i Auschwitz, gdzie każdy niemal wiersz to inna postać – głos w przestrzeni – mówiący własnym, często bardzo indywidualnym językiem, opisujący wydarzenia, legendy obozowe, codzienność – tak bardzo subiektywnie, że nieraz to samo wydarzenie nabiera zupełnie innego wymiaru. Urbankowski posługuje się swobodnie konwencjami i stylami stając się tym bardziej wiarygodny, tworząc praktycznie zapis dokumentalny. „Głosy” oparte są na wspomnieniach więźniów, na prawdziwych wydarzeniach – nie ma w nich nic nadto. Tym bardziej wstrząsające i ważne – zwłaszcza dziś, gdy zgrabnie prowadzona przez Niemców polityka historyczna zdejmuje odpowiedzialność z tychże i rozmywa ją gdzieś pomiędzy mitycznymi nazistami, a Polakami.

Spektakl na który pragniemy Państwa zaprosić jest nietypowy. Aktorzy stali się w nim głosem. Tylko głosem – i głos ten pozostaje ostatnim przekazem z lagru – tych, których pochłonął piec krematorium i tych, którzy przeżyli piekło – ale już tylko głosem są w stanie zaświadczyć o tamtej rzeczywistości. Będą tam ludzie święci i nikczemni, oprawcy i ofiary, bohaterowie najwyższej miary i mali zjadacze chleba chcący tylko i aż przetrwać. Usłyszymy co dodało im sił, a co odebrało ostatnia nadzieję.

Sponsorami spektaklu, udzieliwszy swych głosów charytatywnie, są: Michał Żebrowski, Jerzy Zelnik, ś. p. Janusz Zakrzeński, Katarzyna Wełpa, Rafał Jan Porzeziński, Michał Piela, Maria Pakulnis, Cezary Nowak, Mikołaj Müller, Zbigniew Moskal, Olga Miłaszewska, Wojciech Malajkat, Anna Majcher, Piotr Machalica, Agnieszka Kuczyńska, Rafał Królikowski, Wiesław Komasa, ś. p. Krzysztof Kołbasiuk, Mikołaj Kawecki, Tadeusz Kawecki, Marek Jaromski, Sławomir Grzymkowski, Bartłomiej Głogowski, Sylwia Gliwa, Stanisław Dembski, Jacek Bursztynowicz, Barbara Bursztynowicz, ks. Marcin Brzeziński, Urszula Bartos-Gęsikowska, Adam Biedrzycki.

Spektakl jest projektem autorskim Maryli Ścibor Marchockiej (koncepcja, reżyseria, produkcja, scenografia), nagrań dokonano w studio Archidiecezjalnego Radia Józef 96.5FM w 2006 roku.

do góry