Nawigacja

Aktualności

W Namysłowie upamiętniono płk. Mariana Pilarskiego „Jara”

29 października 2018 roku na cmentarzu komunalnym w Namysłowie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą płk. Marianowi Pilarskiemu ps. „Jar”.  Miejsce upamiętnienia znajduje się obok grobu księdza Zygmunta - kapelana Armii Krajowej, a prywatnie brata płk. Pilarskiego. W Namysłowie, do którego po wojnie przyjechała rodzina wojskowego, do dzisiaj mieszkają jego krewni.  W uroczystościach, które rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary, wzięła udział dr Katarzyna Pawlak-Weiss, zastępca Dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu oraz Przemysław Wojciechowski z Delegatury IPN w Opolu.

Marian Pilarski – pseud. „Grom”, „Bończa”, „Jar”, „Olgierd”, mjr, żołnierz zawodowy Wojska Polskiego, oficer Związku Walki Zbrojnej – AK i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość

Urodził się 30 lipca 1899 r. w Pisarzowicach k. Krakowa, był synem Franciszka i Marii z d. Mrawczyńskiej. W listopadzie 1918 r. uczestniczył w obronie Lwowa. W czasie wojny polsko-bolszewickiej został dwukrotnie ranny. W okresie międzywojennym służył w 83. pp w Kobryniu. We wrześniu 1939 r. walczył w składzie Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Po bitwie pod Kockiem dostał się do niewoli niemieckiej. Zbiegł z transportu do Niemiec. Od 1940 r. był członkiem ZWZ-AK w Obwodzie Tomaszów Lub. Po wkroczeniu Armii Czerwonej pozostał w konspiracji. Pełnił funkcję komendanta i wykładowcy szkoły podchorążych AK. W lipcu 1946 r. został mianowany komendantem Obwodu WiN Zamość. W kwietniu 1947 r. ujawnił się przed PUBP w Zamościu, jednakże już wkrótce powrócił do konspiracji i rozpoczął formowanie II Inspektoratu Zamojskiego AK. Objął w nim funkcję dowódcy. Aresztowany 12 kwietnia 1950 r. w Zamościu przez funkcjonariuszy WUBP w Lublinie. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie z 16 października 1951 r. skazany na karę śmierci, którą wykonano 4 marca 1952 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie.

Pośmiertnie awnsowany do stopnia pułkownika WP. W 2007 roku Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Mariana Pilarskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Szczątki Mariana Pilarskiego odkryto 23 stycznia 2017 r. na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. Uroczysty pogrzeb odbył się 14 października 2017 roku w Radecznicy.

Relacja z uroczystości zorganizowanych przez IPN https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/42090,Pogrzeb-Mariana-Pilarskiego-ps-Jar-i-Stanislawa-Biziora-ps-Eam-w-Radecznicy.html

 

do góry