Nawigacja

Aktualności

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej – Węgry, 12 lipca 2018

12 lipca 2018 roku w miejscowości Węgry odbyły się obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej zorganizowane przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki i Gminę Żórawina.
W uroczystości pod pomnikiem Wincenta Witosa wziął udział dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu dr Andrzej Drogoń. Obchody z udziałem wicewojewody Kamila Krzysztofa Zielińskiego, wójta gminy Żurawina Jana Żukowskiego, przedstawicieli władz samorządowych, sołeckich, żołnierzy garnizonu Wrocław oraz organizacji społecznych i kombatanckich rozpoczęły się o godz. 11.00 poprzez wprowadzenie pocztu sztandarowego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, przy akompaniamencie trębacza i werblisty Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Wincentego Witosa uczniowie szkół podstawowych zaprezentowali krótki występ patriotyczny.

12 lipca 1943 r. niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów w woj. świętokrzyskim. Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc niesioną partyzantom zostali w ciągu dwóch dni w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość została spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi. 13 października 2017 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustanawia nowe święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto jest obchodzone 12 lipca.

„Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty” – podała Kancelaria Prezydenta.

„Wieś polska mimo grożących represji i prześladowań wykazywała się patriotyczną postawą przez cały okres wojny. Jej mieszkańcy wchodzili w skład wielu ugrupowań konspiracyjnych. Wieś żywiła mieszkańców miast i oddziały partyzanckie, udzieliła schronienia Polakom wysiedlonym ze swoich siedzib przez okupanta, przechowywała ukrywających się Żydów. Za tą patriotyczną postawę zapłaciła ogromną cenę" – podkreślono w uzasadnieniu projektu ustawy.

do góry