Nawigacja

Aktualności

Noc Muzeów we wrocławskim Oddziale IPN – Wrocław, 19 maja 2018

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu już po raz dziesiąty wziął udział w wydarzeniu kulturalnym jakim jest Noc Muzeów. Wrocławianie i turyści zainteresowani działalnością Instytutu od godz. 18 do 23 mogli odwiedzić pomieszczenia kartoteki oraz jeden z magazynów archiwalnych. Ze względu na obowiązującą w IPN procedurę ochrony zasobu archiwalnego, zwiedzanie odbywało się w kilkunastoosobowych grupach, w odstępach 15–20 minutowych.

Głównym punktem wydarzenia było otwarcie muralu historycznego #PokoleniaNiepodległej, którego dokonał dr Andrzej Drogoń, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu. Mural upamiętnia najważniejsze dokonania Polaków w walce o niepodległość państwową i wolność obywateli. W ciągu ostatniego stulecia zmagania o te wartości toczono najpierw z zaborcami, a następnie z dwoma totalitaryzmami: nazistowskim i komunistycznym. Walka ta zakończyła się sukcesem, zyskała uznanie innych narodów, a dla wielu z nich stała się inspiracją w poszukiwaniach własnej drogi do wolności. Mural ukazuje w sposób symboliczny nasze przejścia od roku 1918 do dnia dzisiejszego, w którym możemy cieszyć się niezależnością i osiągnieciami współczesności.

Akcentując bohaterską postawę kilku pokoleń Polaków mural kształtuje dumę i tożsamość narodową, przywołuje doświadczenia i pamięć bez których trudno jest zrozumieć teraźniejszość i budować przyszłość. Pokazuje, że dobro ojczyzny zależy od nas wszystkich, naszej codziennej pracy, umiejętności porozumienia się, współdziałania, a nawet poświęcenia się w imię najwyższych wartości.

Najmłodsi zwiedzający chętnie brali udział w konkursie historycznym #PokoleniaNiepodległej oraz grali w edukacyjne gry IPN: „303. Bitwa o Wielką Brytanię” (wersja XXL),  „Miś Wojtek”, „Znaj Znak” oraz „Znaj Znak — Felismered ”.

Zainteresowaniem zwiedzających cieszyło się także stanowisko Biura Poszukiwań i Identyfikacji oraz punkt sprzedaży książek. Przez cały czas trwania Nocy Muzeów działał specjalny punkt informacyjny, w którym pracownicy przyjmowali wnioski o udostępnienie dokumentów od zainteresowanych osób.

fot. Barbara Misiewicz i Krzysztof Trojanowski

do góry