Nawigacja

Aktualności

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – Wrocław, 13 kwietnia 2018

Dr Andrzej Drogoń, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu wziął udział w uroczystych obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Organizatorami wydarzenia był Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Dowódca Garnizonu Wrocław oraz Stowarzyszenie Dolnośląska Rodzina Katyńska. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety. Druga część obchodów odbyła się pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku przy Panoramie Racławickiej.

fot. Sylwia Krzyżanowska

Z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej pracownicy wzięli udział w audycjach radiowych:

  • Radio Wrocław „Popołudnie zDolnego Śląska” - Jerzy Rudnicki z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej odpowiadał o tym jak w szkole mówić o Zbrodni Katyńskiej
  • Radio Rodzina „Madonny Dolnośląskie” - Jerzy Rudnicki opowiadał o wizerunkach Matki Bożej Katyńskiej
    http://www.radiorodzina.pl/archiwum-audycji/18739/
  • Radio Wrocław „Dźwiękowa historia" - Krzysztof Łagojda opowiadał o bohaterach swojej książki „Życie w cieniu śmierci. Losy rodzin katyńskich w latach 1939–1989 w świetle wywiadów z członkami Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej”.

Dotąd w polu badań naukowych historyków nie znalazło się doświadczenie osób, dla których śmierć z rąk NKWD ponad 20 tysięcy polskich jeńców i aresztowanych stała się niewyobrażalną tragedią i które naznaczyła na całe dalsze życie. Chodzi oczywiście o najbliższych krewnych zabitych: żony, dzieci, rodziców, rodzeństwo… Tym właśnie problemem w swojej książce zajął się Krzysztof Łagojda. Podstawą jego badań stały się wielogodzinne rozmowy z członkami rodzin wymordowanych jeńców, uzupełnione dokumentami i bogatą literaturą przedmiotu. Na tej podstawie autor podjął próbę odtworzenia życia tych rodzin w różnych okresach, począwszy od czasu wojny po koniec PRL. Stale szukał odpowiedzi na pytanie, jak zamordowanie ojca i męża przez NKWD wpłynęło na życie bliskich, w jaki sposób toczyła się egzystencja rodzin po wojnie, jak szukano informacji o losie zmarłego, jak podtrzymywano pamięć o nim, wreszcie jak odbierano stanowisko władz w tej sprawie. Krzysztof Łagojda w swej książce pokazuje, że zbrodnia katyńska to nie tylko akcja eksterminacyjna na rozkaz Stalina i drażliwy problem polityczny, ale i trwająca dziesięciolecia tragedia wielu tysięcy rodzin, rana, która częstokroć nigdy się nie zagoiła.“

Fragment recenzji prof. dr. hab. Krzysztofa Ruchniewicza

 

do góry